Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Högskolan för scen och musik

vid Konstnärliga fakulteten

Högskolan för scen och musik
Box 210
405 30 Göteborg
Leveransadress: Olof Wijksgatan 5, 412 55 Göteborg
Besöksadress: Fågelsången 1, 412 56 Göteborg

Fax: 031-786 4030
Webbplats: www.hsm.gu.se
Epost: utbildningsexpedition@hsm.gu.se

Prefekt: Petra Frank

Om enheten

Högskolan för scen och musik utbildar studenter inom musik, musikal, opera, performance och teater. Vi har konstnärliga och pedagogiska program på kandidat- och masternivå, fristående kurser samt forskarutbildning. Många lärare bedriver också forsknings- och utvecklingsprojekt.

I vårt hus Artisten vid Näckrosdammen mitt i Göteborg ger studenter och lärare närmare tvåhundra konserter och föreställningar per år men vi hörs och syns också på många andra ställen i Göteborg, regionen och övriga Sverige.
Vi anordnar och deltar också i festivaler, symposier och konferenser i samarbete med andra delar av universitetet samt med olika kulturaktörer i staden.

Högskolan för scen och musik är den största institutionen inom den Konstnärliga fakulteten vid Göteborgs universitet. De övriga två är Akademin Valand och Högskolan för design och konsthantverk, HDK.

Petra Frank är prefekt på Högskolan för scen och musik.

Vision för Högskolan för scen och musik, juni 2015
Högskolan för scen och musik är en konstnärlig och pedagogisk kraft i lokal och global samhällsutveckling. Vi skapar unika konstnärliga uttryck, pedagogiska möten och mänskliga värden genom hantverksskicklighet och gränsöverskridande samverkan. Vårt hus Artisten är en öppen och kreativ mötesplats med fönster ut mot världen.

 

Senaste publikationer

Sociala villkor för barns kulturutövande/musikutövande i kulturskola
Cecilia Jeppsson
Konferens med Nordiskt Nätverk för Musikpedagogisk Forskning, 14-16 mars, Göteborg, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Kulturskolelärares kamp om definitionen av god inkluderande musikundervisning
Cecilia Jeppsson
Mötesplats CUL, Konferens med forskarskolan Centrum för utbildningsvetenskap och lärarforskning, 24-25 oktober 2017, Övrigt 2017
Övrigt

Musiklärare i kulturskolan och deras uppfattningar om barns hinder för deltagande i kulturskolan
Cecilia Jeppsson
Cutting Edge Kulturskole, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Bach, Chopin and the Affordances of Keyboard Instruments in the Long Eighteenth Century 
Joel Speerstra
Fryderek Chopin Institute International Conference, Sept 1-3: Baroque traditions in the music of the Romantics during the first half of the nineteenth century, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Lär dig bli skicklig på kroppens och röstens retorik, - ett pedagogiskt praktiskt verktyg
Tina Glenvik
Högskolepedagogisk konferens i Göteborg (HKG 2017), Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 51 - 100 av 161

Namn Titel Telefon E-post
Frank, Petra Chef, Prefekt 031-786 6615 petra.frank@hsm.gu.se
Glenvik, Tina Universitetsadjunkt tina.glenvik@hsm.gu.se
Granmo, Tobias Universitetsadjunkt 031-786 4036 tobias.granmo@hsm.gu.se
Groenestein-Hendriks, Erik Universitetsadjunkt erik.groenestein@gu.se
Gunnarsson, Claes Universitetslektor claes.gunnarsson@hsm.gu.se
Göransson, Kristofer Universitetsadjunkt kristofer.goransson@hsm.gu.se
Görrel, Björn Universitetsadjunkt bjorn.gorrel@hsm.gu.se
Görsch, Markus Kommunikatör 031-786 1114 markus.gorsch@hsm.gu.se
Hagberg, Anders Universitetslektor anders.hagberg@hsm.gu.se
Hagström-Ståhl, Kristina Professor kristina.hagstrom-stahl@hsm.gu.se
Hallberg, Dag Universitetslektor dag.hallberg@hsm.gu.se
Halvarson, Annika Universitetsadjunkt annika.halvarson@hsm.gu.se
Hedin Wahlberg, Ingrid Doktorand ingrid.hedin.wahlberg@hsm.gu.se
Hedlund, Jenny Internationell handl 031-786 4115 jenny.hedlund@hsm.gu.se
Hedlund, Kenneth Producent 031-786 4034 kenneth.hedlund@hsm.gu.se
Hellsten, Ingela Universitetsadjunkt ingela.hellsten@hsm.gu.se
Hernqvist, Hans Universitetsadjunkt hans.hernqvist@gu.se
Hultqvist, Anders Professor, Proprefekt 031-786 4252 anders.hultqvist@hsm.gu.se
Högberg, Per Universitetsadjunkt per.hogberg@gu.se
Högberg, Per Universitetsadjunkt per.hogberg@hsm.gu.se
Höglund-Melin, Mia Universitetslektor mia.hoglund.melin@gu.se
Högstadius, Sofia Universitetsadjunkt sofia.hogstadius@hsm.gu.se
Inkinen Engström, Marja Universitetsadjunkt marja.inkinen@hsm.gu.se
Ivarsson, Per Universitetslektor per.ivarsson@hsm.gu.se
Jakobsson, Bjarne Tekniker 031-786 4022 bjarne.jakobsson@hsm.gu.se
Jalhed, Hedvig Doktorand hedvig.jalhed@hsm.gu.se
Jansen, Barbara Postdoktor barbara.jansen@hsm.gu.se
Jeppsson, Cecilia Doktorand cecilia.jeppsson@hsm.gu.se
Johansson, Per Universitetsadjunkt per.johansson@hsm.gu.se
Johansson, Roger Universitetslektor roger.johansson@hsm.gu.se
Johansson Lassbo, Kristin Föreståndare 031-786 4107 kristin.johansson.lassbo@hsm.gu.se
Jonasson, Erik Universitetsadjunkt 031-786 4167 erik.jonasson@konst.gu.se
Jormin, Anders Professor 031-786 5384 anders.jormin@hsm.gu.se
Jäderlund, Thomas Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 5525 thomas.jaderlund@hsm.gu.se
Jönsson, Bengt Universitetslektor 031-786 4017 bengt.jonsson@hsm.gu.se
Kampe, Anders Tekniker anders.kampe@gu.se
Karlgren, Sara Personalhandläggare 031-786 4005 sara.karlgren@hsm.gu.se
Karlsson, Oskar Tekniker 031-786 4166 oskar.karlsson@hsm.gu.se
Kihlström, Mats Utbildningshandläggare 031-786 4009 mats.kihlstrom@hsm.gu.se
Kjellgren, Mikael Universitetslektor mikael.kjellgren@hsm.gu.se
Kjerstadius, Tobias Tekniker tobias.kjerstadius@gu.se
Koziomtzis, Anna Maria Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 4186 anna.maria.koziomtzis@hsm.gu.se
Kroon, Göran Universitetslektor goran.kroon@hsm.gu.se
Kuuse, Anna-Karin Universitetsadjunkt anna-karin.kuuse@hsm.gu.se
Källman, Sten Universitetsadjunkt sten.kallman@hsm.gu.se
Köllerström, Anders Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 4168 anders.kollerstrom@hsm.gu.se
Lagerström, Cecilia Professor 031-786 5562 cecilia.lagerstrom@hsm.gu.se
Landgren, Johannes Professor johannes.landgren@konst.gu.se
Larsson, Jonas Universitetsadjunkt jonas.larsson.2@hsm.gu.se
Larsson, Maria Internationell handl 031-786 4113 maria.larsson@hsm.gu.se

Visar 51 - 100 av 161

Visar 61 - 70 av 718

2016

Kulturens krönika, november 2016: Monica Lindgren
Monica Lindgren
Kulturens krönika, Västra Götalandsregionen, Övrigt 2016
Övrigt

El Sistema - möjligheter och hinder för social inkludering
Åsa Bergman, Monica Lindgren
Sigurdsson, O. & Sjölander, A. (red.) Kultur och hälsa i praktiken, Göteborg, University of Gothenburg, Kapitel i bok 2016
Kapitel i bok

Det nya biblioteket angår hela Göteborg
Daniel Berg, Cecilia Lindhé , Jonathan Palmblad, Barbro Wallgren Hemlin
GU Journalen, Artikel i övriga tidskrifter 2016
Artikel i övriga tidskrifter

Diversity, identity, inclusion.
Anders Jormin
Key note AEC conference, Göteborg, 11 november 2016, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2016
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

To listen with your body
Pernilla Ahlstrand
BUKS– Tidsskrift for Børne- og Ungdomskultur, Artikel i övriga tidskrifter 2016
Artikel i övriga tidskrifter

The Quest for "Support Personnel": Viennese Fortepiano Maintenance for the Ladies, and by the Ladies
Tilman Skowroneck
Keyboard Perspectives, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

ELDFÅGELN
Monica Milocco
GöteborgsOperan 10/12, 14/12, 29/12 2016, Konstnärligt arbete 2016
Konstnärligt arbete

Parse Journal Times: Introduction
David Beech, Ingrid Elam, Anders Hultqvist, Andrea Phillips
Times Introduction, Inledande text i tidskrift 2016
Inledande text i tidskrift

Parse Journal: Times
David Beech, Ingrid Elam, Anders Hultqvist, Andrea Phillips
Parse Journal, Special / temanummer av tidskrift 2016
Special / temanummer av tidskrift

Entropic Pleasures - Delineations (a), version two
Anders Hultqvist
Konsert på Kulturhuset Stockholm inom ramen för festivalen Sound of Stockholm 2016, Konstnärligt arbete 2016
Konstnärligt arbete

Visar 61 - 70 av 718

Sidansvarig: Tobias Egle|Sidan uppdaterades: 2016-04-27
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?