Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Högskolan för scen och musik

vid Konstnärliga fakulteten

Högskolan för scen och musik
Box 210
405 30 Göteborg
Leveransadress: Olof Wijksgatan 5, 412 55 Göteborg
Besöksadress: Fågelsången 1, 412 56 Göteborg

Webbplats: www.hsm.gu.se

Prefekt: Petra Frank

Om enheten

Högskolan för scen och musik utbildar studenter inom musik, musikal, opera, performance och teater. Vi har konstnärliga och pedagogiska program på kandidat- och masternivå, fristående kurser samt forskarutbildning. Många lärare bedriver också forsknings- och utvecklingsprojekt.

I vårt hus Artisten vid Näckrosdammen mitt i Göteborg ger studenter och lärare närmare tvåhundra konserter och föreställningar per år men vi hörs och syns också på många andra ställen i Göteborg, regionen och övriga Sverige.
Vi anordnar och deltar också i festivaler, symposier och konferenser i samarbete med andra delar av universitetet samt med olika kulturaktörer i staden.

Högskolan för scen och musik är den största institutionen inom den Konstnärliga fakulteten vid Göteborgs universitet. De övriga två är Akademin Valand och Högskolan för design och konsthantverk, HDK.

Petra Frank är prefekt på Högskolan för scen och musik.

Vision för Högskolan för scen och musik, juni 2015
Högskolan för scen och musik är en konstnärlig och pedagogisk kraft i lokal och global samhällsutveckling. Vi skapar unika konstnärliga uttryck, pedagogiska möten och mänskliga värden genom hantverksskicklighet och gränsöverskridande samverkan. Vårt hus Artisten är en öppen och kreativ mötesplats med fönster ut mot världen.

 

Senaste publikationer

Framing Dramaturgy and Translation: Some Notes on Backa Teater’s Production of Simona Semenič’s 5boys.com
Kristina Hagström-Ståhl
Amfiteater, Journal of Performing Arts Theory, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

"Un-doing Antigone"
Kristina Hagström-Ståhl
Re-/Unworking Tragedy, Centre for Research in the Arts, Social Sciences, and Humanities, Cambridge University, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

A new claviorgan for Göteborg Baroque
Joel Speerstra, Magnus Kjellson
The Organ Yearbook, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Tilman Skowroneck interviews Ulrika Davidsson
Tilman Skowroneck
Newsletter of the Westfield Center for Historical Keyboard Studies, Övrigt 2019
Övrigt

Interview with Hans Davidsson
Tilman Skowroneck
Newsletter of the Westfield Center for Historical Keyboard Studies, Övrigt 2019
Övrigt

Conference report: Blending Past and Present: Collections and collectors
Tilman Skowroneck, Christina Fuhrmann
Newsletter of the Westfield Center for Historical Keyboard Studies, Övrigt 2019
Övrigt

Aufführungspraxis: Beethoven im stilistischen und technischen Umbruch
Tilman Skowroneck
Beethovens Welt, Laaber, Laaber-Verlag, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Editors' Preface
Tilman Skowroneck, Roger Moseley
Keyboard Perspectives, Inledande text i tidskrift 2019
Inledande text i tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 204

Namn Titel Telefon E-post
Abrahamsson, Staffan Tekniker 031-786 4033 staffan.abrahamsson@hsm.gu.se
Agblad, Eva Ekonomiadministratör 031-786 4196 eva.agblad@hsm.gu.se
Agerberg, Torbjörn Universitetsadjunkt 031-786 4056 torbjorn.agerberg@hsm.gu.se
Ahlstrand, Pernilla Universitetslektor 031-786 4259 pernilla.ahlstrand@hsm.gu.se
Ahlstrand, Pernilla Universitetslektor, Studierektor 031-786 4259 pernilla.ahlstrand@hsm.gu.se
Al-Khatib, Ahmad Universitetsadjunkt ahmad.al-khatib@hsm.gu.se
Alm, Jan Universitetslektor jan.alm@hsm.gu.se
Almgren, Martina Universitetsadjunkt martina.almgren@hsm.gu.se
Almgren, Martina Universitetsadjunkt, Studierektor martina.almgren@hsm.gu.se
Andersson, Henrik Universitetsadjunkt henrik.andersson@hsm.gu.se
Andersson, Henrik Universitetsadjunkt, Studierektor henrik.andersson@hsm.gu.se
Andersson, Ninnie Universitetslektor ninnie.andersson@hsm.gu.se
Andersson, Ninnie Universitetslektor, Studierektor 031-786 4024 ninnie.andersson@hsm.gu.se
Andersson, Sofia Tekniker sofia.andersson@hsm.gu.se
Andersson, Ylwa Universitetsadjunkt ylwa.andersson@hsm.gu.se
Back, Linnea Personaladministratör 031-786 4021 linnea.back@hsm.gu.se
Bandgren, Ulf Universitetsadjunkt ulf.bandgren@hsm.gu.se
Bania, Maria Professor maria.bania@hsm.gu.se
Bartov, Mira Professor, adjungerad mira.bartov@hsm.gu.se
Beckman, Jenny Tekniker jenny.beckman@hdk.gu.se
Bengmark, Karin Universitetslektor karin.bengmark@hsm.gu.se
Berg, Daniel Universitetslektor daniel.berg@hsm.gu.se
Berg, Jörgen Universitetsadjunkt jorgen.berg@hsm.gu.se
Bergil, Catharina Universitetsadjunkt, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 4102 catharina.bergil@hsm.gu.se
Bergman, Stefan Universitetsadjunkt stefan.bergman@hsm.gu.se
Bergsten, Anders Universitetsadjunkt anders.bergsten@hsm.gu.se
Bernskiöld, Erik Projektassistent erik.bernskiold@goart.gu.se
Bille Lindström, Caroline Universitetsadjunkt caroline.bille.lindstrom@hsm.gu.se
Borgström-Källén, Carina Universitetslektor 031-786 4003 carina.borgstrom.kallen@hsm.gu.se
Borgström-Källén, Carina Universitetslektor, Studierektor 031-786 4003 carina.borgstrom.kallen@hsm.gu.se
Brandt, Peter Ekonom peter.brandt@gu.se
Brattström, Victoria Universitetslektor victoria.brattstrom@hsm.gu.se
Brattström, Victoria Doktorand victoria.brattstrom@hsm.gu.se
Brorström, Magnus Ekonom 031-786 5386 magnus.brorstrom@hsm.gu.se
Brännström, Ingrid Universitetsadjunkt ingrid.brannstrom@hsm.gu.se
Burgos Ortiz, Andres Utbildningshandläggare 031-786 4179 andres.burgos.ortiz@gu.se
Burman, Peter Universitetsadjunkt 031-786 4004 peter.burman@hsm.gu.se
Bäverstam, Åsa Universitetslektor asa.baverstam@hsm.gu.se
Bång, Malin Universitetslektor malin.bang@hsm.gu.se
Carlsson, Anders Forskningssamordnare, fil. dr i musikvetenskap 031-786 4338 anders.carlsson@hsm.gu.se
Carlsson, Anders Forskningssamordnare, Studierektor 031-786 4338 anders.carlsson@hsm.gu.se
Carlsson, Roger Universitetsadjunkt roger.carlsson@hsm.gu.se
Cederblom, Henrik Universitetsadjunkt henrik.cederblom@hsm.gu.se
Claesson, Urban Universitetslektor urban.claesson@hsm.gu.se
Crawford, Simon Universitetsadjunkt simon.crawford@hsm.gu.se
Dahl, Lars-Göran Universitetsadjunkt lars-goran.dahl@hsm.gu.se
Dahlén, Lena Universitetslektor 031-786 4068 lena.dahlen@hsm.gu.se
Danielson, Monica Universitetsadjunkt, Studievägledare 031-786 4016 monica.danielsson@hsm.gu.se
Danielson, Monica Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 4016 monica.danielsson@hsm.gu.se
de Ramus, Charles Universitetsadjunkt charles.de.ramus@hsm.gu.se

Visar 1 - 50 av 204

Visar 51 - 60 av 922

2019

Woman and Professor in Music Education – work experiences and ethical dilemmas
Carina Borgström Källén
Nordic Network Research in Music Education, 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Mapping Teufelsberg or How to embody history
Nathalie Suck
Anthology Urban Appropriation Strategies - Exploring Space-making Practices in Contemporary European Cityscapes, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Symbols - Sign - Sounds
Per Anders Nilsson
SYNCHRESIS – Audio Vision Tales, Aveiro, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Representations and legitimations of quality and knowledge in entrance auditions to Swedish music teacher education
Monica Lindgren, Olle Zandén, Ragnhild Sandberg Jurström
NNMPF 2019: Futures of Music in Higher Education, February 26-28 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Semiotisk och musikalisk samkonstruktion av musikteoretiska begrepp
Niklas Rudbäck
NNMPF 2019: Futures of Music in Higher Education, February 26–28, 2019, Royal College of Music, Stockholm, Sweden, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

observing nature – or an artistic journey into microscopic photography … by Barbara Jansen
Barbara Jansen
Sirenfestivalen 2019, Gothenburg, Gothenburg University, Academy of Music and Drama, Övrigt 2019
Övrigt

2018

What a wonderful world
bo rosenkull
Eurovox The Netherlands, The Hague, 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Working with different genres with same and different tools – a workshop in singing
bo rosenkull
ISME conference Azerbadjan (Baku), 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Sång och rörelse som glädjekälla
bo rosenkull
Skolporten, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 51 - 60 av 922

Sidansvarig: Tobias Egle|Sidan uppdaterades: 2016-04-27
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?