Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Högskolan för scen och musik

vid Konstnärliga fakulteten

Högskolan för scen och musik
Box 210
405 30 Göteborg
Leveransadress: Olof Wijksgatan 5, 412 55 Göteborg
Besöksadress: Fågelsången 1, 412 56 Göteborg

Fax: 031-786 4030
Webbplats: www.hsm.gu.se
Epost: utbildningsexpedition@hsm.gu.se

Prefekt: Petra Frank

Om enheten

Högskolan för scen och musik utbildar studenter inom musik, musikal, opera, performance och teater. Vi har konstnärliga och pedagogiska program på kandidat- och masternivå, fristående kurser samt forskarutbildning. Många lärare bedriver också forsknings- och utvecklingsprojekt.

I vårt hus Artisten vid Näckrosdammen mitt i Göteborg ger studenter och lärare närmare tvåhundra konserter och föreställningar per år men vi hörs och syns också på många andra ställen i Göteborg, regionen och övriga Sverige.
Vi anordnar och deltar också i festivaler, symposier och konferenser i samarbete med andra delar av universitetet samt med olika kulturaktörer i staden.

Högskolan för scen och musik är den största institutionen inom den Konstnärliga fakulteten vid Göteborgs universitet. De övriga två är Akademin Valand och Högskolan för design och konsthantverk, HDK.

Petra Frank är prefekt på Högskolan för scen och musik.

Vision för Högskolan för scen och musik, juni 2015
Högskolan för scen och musik är en konstnärlig och pedagogisk kraft i lokal och global samhällsutveckling. Vi skapar unika konstnärliga uttryck, pedagogiska möten och mänskliga värden genom hantverksskicklighet och gränsöverskridande samverkan. Vårt hus Artisten är en öppen och kreativ mötesplats med fönster ut mot världen.

 

Senaste publikationer

Wordplay: Students moving between playing concepts and talking music
Niklas Rudbäck
23rd Conference of Nordic Network for Research in Music Education, Feb. 13–15, 2018, Hurdal, Norway, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Postludium – Orgeln idag och dess framtid
Karin Nelson
Klangrum – orglar i Skara stift. Robin Gullbrandsson (red.), Skara, Skara stiftshistoriska sällskaps skriftserie: 93, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

MUSIKERNS KUNSKAPANDE - Musicians knowledge: Multilayered knowledging through artistic research
Anders Hultqvist, Ole Lützow-Holm, Stefan Östersjö, Jakob Riis
Presentation at the Swedish Research Councils (VR) Symposium, Stockholm 29 Nov. 2017 and at the Camino Events in Venice 16 June 2017 organized by UniArts Helsinki., Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Sociala villkor för barns kulturutövande/musikutövande i kulturskola
Cecilia Jeppsson
Konferens med Nordiskt Nätverk för Musikpedagogisk Forskning, 14-16 mars, Göteborg, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Kulturskolelärares kamp om definitionen av god inkluderande musikundervisning
Cecilia Jeppsson
Mötesplats CUL, Konferens med forskarskolan Centrum för utbildningsvetenskap och lärarforskning, 24-25 oktober 2017, Övrigt 2017
Övrigt

Musiklärare i kulturskolan och deras uppfattningar om barns hinder för deltagande i kulturskolan
Cecilia Jeppsson
Cutting Edge Kulturskole, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 1 - 50 av 168

Namn Titel Telefon E-post
Lindgren, Adam Utbildningshandläggare 031-786 4037 adam.lindgren@hsm.gu.se
Al-Khatib, Ahmad Universitetsadjunkt ahmad.al-khatib@hsm.gu.se
Engström, Anders Universitetsadjunkt anders.engstrom@hsm.gu.se
Bergsten, Anders Universitetsadjunkt anders.bergsten@hsm.gu.se
Carlsson, Anders Forskningssamordnare, fil. dr i musikvetenskap 031-786 4338 anders.carlsson@hsm.gu.se
Hagberg, Anders Universitetslektor anders.hagberg@hsm.gu.se
Hultqvist, Anders Professor, Proprefekt 031-786 4252 anders.hultqvist@hsm.gu.se
Jormin, Anders Professor 031-786 5384 anders.jormin@hsm.gu.se
Kampe, Anders Tekniker 031-786 5390 anders.kampe@hsm.gu.se
Köllerström, Anders Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 4168 anders.kollerstrom@hsm.gu.se
Wiklund, Anders Timlärare pensionsgrundande anders.wiklund@hsm.gu.se
Kuuse, Anna-Karin Universitetsadjunkt anna-karin.kuuse@hsm.gu.se
Koziomtzis, Anna Maria Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 4186 anna.maria.koziomtzis@hsm.gu.se
Södergren, Anne Universitetslektor 031-786 4079 anne.sodergren@hsm.gu.se
Halvarson, Annika Universitetsadjunkt annika.halvarson@hsm.gu.se
Zajac, Annika Universitetsadjunkt annika.zajac@hsm.gu.se
Bäverstam, Åsa Universitetslektor asa.baverstam@hsm.gu.se
Jansen, Barbara Postdoktor barbara.jansen@hsm.gu.se
Jönsson, Bengt Universitetslektor 031-786 4017 bengt.jonsson@hsm.gu.se
Wilhelmsson, Bernt Universitetslektor bernt.wilhelmsson@hsm.gu.se
Jakobsson, Bjarne Tekniker 031-786 4022 bjarne.jakobsson@hsm.gu.se
Görrel, Björn Universitetsadjunkt bjorn.gorrel@hsm.gu.se
Rosenkull, Bo Universitetslektor bo.rosenkull@hsm.gu.se
Borgström-Källén, Carina Universitetslektor 031-786 4003 carina.borgstrom.kallen@hsm.gu.se
Forsudd, Carl-Magnus Internationell handl 031-786 4115 carl-magnus.forsudd@gu.se
Bille Lindström, Caroline Universitetsadjunkt caroline.bille.lindstrom@hsm.gu.se
Bergil, Catharina Universitetsadjunkt, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 4102 catharina.bergil@hsm.gu.se
Jeppsson, Cecilia Doktorand cecilia.jeppsson@hsm.gu.se
Lagerström, Cecilia Professor 031-786 5562 cecilia.lagerstrom@hsm.gu.se
de Ramus, Charles Universitetsadjunkt charles.de.ramus@gu.se
Ekström, Christina Universitetslektor 031-786 6315 christina.ekstrom@hsm.gu.se
Gunnarsson, Claes Universitetslektor claes.gunnarsson@hsm.gu.se
Hallberg, Dag Universitetslektor dag.hallberg@hsm.gu.se
Berg, Daniel Universitetslektor daniel.berg@hsm.gu.se
Lindén, Daniel Universitetsadjunkt daniel.linden@hsm.gu.se
Tveita, Emma Universitetsadjunkt emma.tveita@hsm.gu.se
Bernskiöld, Erik Projektassistent 031-786 4006 erik.bernskiold@goart.gu.se
Groenestein-Hendriks, Erik Universitetsadjunkt erik.groenestein@gu.se
Jonasson, Erik Universitetsadjunkt 031-786 4167 erik.jonasson@konst.gu.se
Risberg, Erik Universitetslektor erik.risberg@hsm.gu.se
Agblad, Eva Utbildningshandläggare 031-786 4196 eva.agblad@hsm.gu.se
Niste, Eva Utbildningshandläggare eva.niste@hsm.gu.se
Stenberg, Eva Institutionsadministratör 031-786 4010 eva.stenberg@hsm.gu.se
Rosengren, Finn Avodist pensionsgrundande finn.rosengren@gu.se
Magnusson, Fredrik Ingenjör 031-786 3335 fredrik.magnusson@hsm.gu.se
Kroon, Göran Universitetslektor goran.kroon@hsm.gu.se
Omneus, Göran Universitetsadjunkt goran.omneus@hsm.gu.se
Drougge, Hans Ekonom 031-786 5386 hans.drougge@hsm.gu.se
Hernqvist, Hans Universitetsadjunkt hans.hernqvist@gu.se
Lysebo, Håvard Universitetslektor havard.lysebo@gu.se

Visar 1 - 50 av 168

Visar 41 - 50 av 719

2017

Performing Passions: Enacting a Rhetorical technique
Maria Bania, Tilman Skowroneck
Program Musikforskning idag, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Walcker and Cavaillé-Coll: A Comparison
Paul Peeters
Organ Prospects and Retrospects. Texts and Music in Celebration of Organ Acusticum, Piteå, Sweden, ed. by Sverker Jullander (texts) and Hans-Ola Ericsson (CD), Luleå, Luleå University of Technology, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Critical perspective in researching music education and equality – what, why and how?
Monica Lindgren, Åsa Bergman, Cecilia Björck, Carina Borgström Källén, Cecilia Wallerstedt
The 22nd Annual Conference of the Nordic Network for Research in Music Education, March 14-16 , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The Organ Yearbook, volume 45 (2016)
Paul Peeters, Peter Williams (1937–2016)
Laaber, Laaber Verlag, Samlingsverk 2017
Samlingsverk

2016

Karawane [Musiktryck]
Daniel Berg, Hugo Ball
Stockholm, Gerhmans musikförlag, Övrigt 2016
Övrigt

Musik- och kulturarvsforskning
Johan Norrback
Nordiskt kyrkomusiksymposium, 8-11 september 2016, Göteborg, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2016
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Sociala villkor för barns kulturutövande/musikutövande i kulturskola
Cecilia Jeppsson
Mötesplats CUL, Forskarskolan Centrum för utbildningsvetenskap och lärarforskning, 25-26 oktober, Stenungsund, Övrigt 2016
Övrigt

Sociala villkor för barns musikutövande i kulturskola
Cecilia Jeppsson
Konferens med Nordiskt Nätverk för Musikpedagogisk Forskning, 7-8 mars, Hamar, Norge, Övrigt 2016
Övrigt

Hagberg och Landgren – Ett gemensamt kosmos
Anders Hagberg, Johannes Landgren
Juli-augusti-september 2016 ; 9 september, 2016 - Gothenburg Of Air Betlehemskyrkan ; 4 augusti, 2016 - Stockholm, Of Air Brännkyrka Kyrka ; 3 augusti, 2016 - Björkö, Of Air Björkö Kyrka ; 3 augusti, 2016 - Varberg, Of Air Varbergs Kyrka ; 2 augusti, 2016 - Kungsbacka, Of Air Hanhals Kyrka ; 29 juli, 2016 - Tjörn, Of Air. Valla Kyrka, Konstnärligt arbete 2016
Konstnärligt arbete

Tim Perkis Swedish Network
Per Anders Nilsson, Palle Dahlstedt, Tim Perkins
Performed at Brötz and Academy of Music and Drama., Konstnärligt arbete 2016
Konstnärligt arbete

Visar 41 - 50 av 719

Sidansvarig: Tobias Egle|Sidan uppdaterades: 2016-04-27
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?