Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Högskolan för scen och musik

vid Konstnärliga fakulteten

Högskolan för scen och musik
Box 210
405 30 Göteborg
Leveransadress: Olof Wijksgatan 5, 412 55 Göteborg
Besöksadress: Fågelsången 1, 412 56 Göteborg

Webbplats: www.hsm.gu.se

Prefekt: Petra Frank

Om enheten

Högskolan för scen och musik utbildar studenter inom musik, musikal, opera, performance och teater. Vi har konstnärliga och pedagogiska program på kandidat- och masternivå, fristående kurser samt forskarutbildning. Många lärare bedriver också forsknings- och utvecklingsprojekt.

I vårt hus Artisten vid Näckrosdammen mitt i Göteborg ger studenter och lärare närmare tvåhundra konserter och föreställningar per år men vi hörs och syns också på många andra ställen i Göteborg, regionen och övriga Sverige.
Vi anordnar och deltar också i festivaler, symposier och konferenser i samarbete med andra delar av universitetet samt med olika kulturaktörer i staden.

Högskolan för scen och musik är den största institutionen inom den Konstnärliga fakulteten vid Göteborgs universitet. De övriga två är Akademin Valand och Högskolan för design och konsthantverk, HDK.

Petra Frank är prefekt på Högskolan för scen och musik.

Vision för Högskolan för scen och musik, juni 2015
Högskolan för scen och musik är en konstnärlig och pedagogisk kraft i lokal och global samhällsutveckling. Vi skapar unika konstnärliga uttryck, pedagogiska möten och mänskliga värden genom hantverksskicklighet och gränsöverskridande samverkan. Vårt hus Artisten är en öppen och kreativ mötesplats med fönster ut mot världen.

 

Senaste publikationer

Colour Collage
Barbara Jansen
FIBER ART ASIA - EUROPE IV (international group exhibition), Krefeld, Germany, Deutsches Textilmuseum Krefeld, Övrigt 2019
Övrigt

Om strukturell glömska – Tre sätt att läsa 'alfabet' [av Inger Christensen]
Anders Hultqvist
Aiolos, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Suriashi as a ceremonial, subversive act
Ami Skånberg Dahlstedt
WNM 2019: Walking’s New Movements’: a conference to discuss the latest developments and future prospects for radical walking and walking arts, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

”Dynamic and stable, broad and deep” Cultural reproduction and strategies for widening participation in the Swedish kulturskola
Cecilia Jeppsson
Presentation vid konferensen Music and Art Schools in the Nordic Countries - role in education & cultural policy of the future. Anordnad av Nordisk Musik- och kulturskoleunion, Övrigt 2019
Övrigt

Kulturskolerelatert forskning i Norden – en översikt
A Rønningen, Cecilia Jeppsson, A Di Lorenzo Tillborg, H Backer Johnsen, F Holst
Norsk Kulturskoleråd, Statens Kulturråd (Sverige), Rapport 2019
Rapport

”Dynamic and stable, broad and deep” Directors’ positioning in response to widening participation in the Swedish Community Schools of Music and Arts
Cecilia Jeppsson
Presentation vid konferensen Cutting Edge Kulturskole 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Apple tree – 3-dimensional explorations
Barbara Jansen
Garden of Eden Textile Art at Neuhaus Castle - 100 works from 34 nations (international group exhibition), Haslach, Austria, Textile Kultur Haslach and ETN-Network, Övrigt 2019
Övrigt

Personer

Visar 1 - 50 av 203

Namn Titel Telefon E-post
Söderling, Yvonne Administrativ chef, inst 031-786 4027 yvonne.soderling@hsm.gu.se
Glänneskog, David Administratör 031-786 4054 david.glanneskog@gu.se
Mattsson, Jonathan Avodist pensionsgrundande jonathan.mattsson@gu.se
Peeters, Paul Bitr forskare 031-786 5203 paul.peeters@hsm.gu.se
Frank, Petra Chef, Prefekt 031-786 6615 petra.frank@hsm.gu.se
Brattström, Victoria Doktorand victoria.brattstrom@hsm.gu.se
Hedin Wahlberg, Ingrid Doktorand ingrid.hedin.wahlberg@hsm.gu.se
Jalhed, Hedvig Doktorand hedvig.jalhed@hsm.gu.se
Jeppsson, Cecilia Doktorand cecilia.jeppsson@hsm.gu.se
Järnegard, Esaias Doktorand esaias.jarnegard@hsm.gu.se
Larsson, Christer Doktorand christer.larsson@hsm.gu.se
Mayas, Magdalena Doktorand magda.mayas@hsm.gu.se
Ostendorf, Lena Doktorand lena.ostendorf@hsm.gu.se
Rudbäck, Niklas Doktorand niklas.rudback@hsm.gu.se
Suck, Nathalie Doktorand nathalie.suck@hsm.gu.se
Tatlow, Mark Doktorand mark.tatlow@hsm.gu.se
Brandt, Peter Ekonom peter.brandt@gu.se
Brorström, Magnus Ekonom 031-786 5386 magnus.brorstrom@gu.se
Agblad, Eva Ekonomiadministratör 031-786 4196 eva.agblad@hsm.gu.se
Sundqvist, Jenny Ekonomiadministratör 031-786 4014 jenny.sundqvist@hsm.gu.se
Carlsson, Anders Forskningssamordnare, fil. dr i musikvetenskap 031-786 4338 anders.carlsson@hsm.gu.se
Carlsson, Anders Forskningssamordnare, Studierektor 031-786 4338 anders.carlsson@hsm.gu.se
Nyholm, Ina Föreståndare 031-786 5391 ina.nyholm@hsm.gu.se
Magnusson, Fredrik Ingenjör 031-786 3335 fredrik.magnusson@hsm.gu.se
Magnusson, Thomas Ingenjör 031-786 3157 thomas.magnusson@hsm.gu.se
Hedlund, Jenny Internationell handläggare 031-786 4115 jenny.hedlund@hsm.gu.se
Larsson, Maria Internationell handläggare maria.larsson@hsm.gu.se
Larsson, Maria Internationell handläggare, Studierektor maria.larsson@hsm.gu.se
Egle, Tobias Kommunikatör 031-786 4132 tobias.egle@hsm.gu.se
Görsch, Markus Kommunikatör 031-786 1114 markus.gorsch@hsm.gu.se
Lundén, Lena Koordinator 031-786 4008 lena.lunden@hsm.gu.se
Back, Linnea Personaladministratör 031-786 4021 linnea.back@gu.se
Eldh, Magdalena Personaladministratör 031-786 4010 magdalena.eldh@hsm.gu.se
Karlgren, Sara Personalhandläggare 031-786 4005 sara.karlgren@hsm.gu.se
Sparding, Nicholaus Producent 031-786 4101 nicholaus.sparding@gu.se
Wirde, Hanne Producent 031-786 4034 hanne.wirde@hsm.gu.se
Bania, Maria Professor maria.bania@hsm.gu.se
Hagberg, Anders Professor anders.hagberg@hsm.gu.se
Hagström, Kristina Professor 031-786 4264 kristina.hagstrom-stahl@hsm.gu.se
Hultqvist, Anders Professor, Proprefekt 031-786 4252 anders.hultqvist@hsm.gu.se
Jormin, Anders Professor 031-786 5384 anders.jormin@hsm.gu.se
Lagerström, Cecilia Professor 031-786 5562 cecilia.lagerstrom@hsm.gu.se
Landgren, Johannes Professor johannes.landgren@konst.gu.se
Lindgren, Monica Professor, Viceprefekt 031-786 4157 monica.lindgren@hsm.gu.se
Lützow-Holm, Ole Professor 031-786 4048 ole.lutzow-holm@hsm.gu.se
Lützow-Holm, Ole Professor, Studierektor ole.lutzow-holm@hsm.gu.se
Mossenmark, Staffan Professor 031-786 4087 staffan.mossenmark@hsm.gu.se
Nelson, Karin Professor karin.nelson@hsm.gu.se
Nilsson, Per Anders Professor 031-786 4031 per.anders.nilsson@hsm.gu.se
Ricklund, Magnus Professor 031-786 6394 magnus.ricklund@hsm.gu.se

Visar 1 - 50 av 203

Visar 21 - 30 av 897

2019

Kropp, blick och plats – konstruktioner av dans- och vokalundervisning
Carina Borgström Källén, Birgitta Sandström
Educare - vetenskapliga skrifter No 2 (2019): Aesthetics, learning and education - Part I, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Musikundervisning på vetenskaplig grund?
Christer Larsson
Musikforskning idag 2019, Göteborgs universitet, 12–14 juni 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

To offer dance as aesthetic experience and communication among elderly people: An art-based study.
Cecilia Ferm Almqvist, Ninnie Andersson
International Journal of Education and the Arts, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Breaking out of the circle of fifths
Niklas Rudbäck
RiME (Research in Music Education) Coference 2019, 23–26 April, Bath Spa University, UK, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Belle ciarle e tristi fatti
Anders Wiklund
Berlin, G.Ricordi & Co, Bühnen- und Musikverlag GmbH, Textkritisk utgåva 2019
Textkritisk utgåva

Assessment and legitimation of entrance auditions to Swedish music teacher education
Monica Lindgren, Olle Zandén, Ragnhild Sandberg Jurström
RIME 2019. Research in Music Education Conference, 23-26 April, Bath Spa University, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

"almost invisible until now": Antigone, Ismene, and the Dramaturgy of Tragedy
Kristina Hagström-Ståhl
Nordic Theatre Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Eine original erhaltene Furtwängler-&-Hammer-Orgel von 1923 in Rytterne (Schweden)
Paul Peeters
Ars Organi, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Vad kan det musikpedagogiska forskningsfältet erbjuda framtidens musiklärarutbildningar?
Carina Borgström Källén, Annette Mars, Annika Falthin, Cecilia Ferm Almqvist, Karl Asp et al.
Nordic Network for Research in Music Education, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 21 - 30 av 897

Sidansvarig: Tobias Egle|Sidan uppdaterades: 2016-04-27
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?