Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Högskolan för scen och musik

vid Konstnärliga fakulteten

Högskolan för scen och musik
Box 210
405 30 Göteborg
Leveransadress: Olof Wijksgatan 5, 412 55 Göteborg
Besöksadress: Fågelsången 1, 412 56 Göteborg

Webbplats: www.hsm.gu.se

Prefekt: Petra Frank

Om enheten

Högskolan för scen och musik utbildar studenter inom musik, musikal, opera, performance och teater. Vi har konstnärliga och pedagogiska program på kandidat- och masternivå, fristående kurser samt forskarutbildning. Många lärare bedriver också forsknings- och utvecklingsprojekt.

I vårt hus Artisten vid Näckrosdammen mitt i Göteborg ger studenter och lärare närmare tvåhundra konserter och föreställningar per år men vi hörs och syns också på många andra ställen i Göteborg, regionen och övriga Sverige.
Vi anordnar och deltar också i festivaler, symposier och konferenser i samarbete med andra delar av universitetet samt med olika kulturaktörer i staden.

Högskolan för scen och musik är den största institutionen inom den Konstnärliga fakulteten vid Göteborgs universitet. De övriga två är Akademin Valand och Högskolan för design och konsthantverk, HDK.

Petra Frank är prefekt på Högskolan för scen och musik.

Vision för Högskolan för scen och musik, juni 2015
Högskolan för scen och musik är en konstnärlig och pedagogisk kraft i lokal och global samhällsutveckling. Vi skapar unika konstnärliga uttryck, pedagogiska möten och mänskliga värden genom hantverksskicklighet och gränsöverskridande samverkan. Vårt hus Artisten är en öppen och kreativ mötesplats med fönster ut mot världen.

 

Senaste publikationer

Colour Collage
Barbara Jansen
FIBER ART ASIA - EUROPE IV (international group exhibition), Krefeld, Germany, Deutsches Textilmuseum Krefeld, Övrigt 2019
Övrigt

Om strukturell glömska – Tre sätt att läsa 'alfabet' [av Inger Christensen]
Anders Hultqvist
Aiolos, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Suriashi as a ceremonial, subversive act
Ami Skånberg Dahlstedt
WNM 2019: Walking’s New Movements’: a conference to discuss the latest developments and future prospects for radical walking and walking arts, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

”Dynamic and stable, broad and deep” Cultural reproduction and strategies for widening participation in the Swedish kulturskola
Cecilia Jeppsson
Presentation vid konferensen Music and Art Schools in the Nordic Countries - role in education & cultural policy of the future. Anordnad av Nordisk Musik- och kulturskoleunion, Övrigt 2019
Övrigt

Kulturskolerelatert forskning i Norden – en översikt
A Rønningen, Cecilia Jeppsson, A Di Lorenzo Tillborg, H Backer Johnsen, F Holst
Norsk Kulturskoleråd, Statens Kulturråd (Sverige), Rapport 2019
Rapport

”Dynamic and stable, broad and deep” Directors’ positioning in response to widening participation in the Swedish Community Schools of Music and Arts
Cecilia Jeppsson
Presentation vid konferensen Cutting Edge Kulturskole 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Apple tree – 3-dimensional explorations
Barbara Jansen
Garden of Eden Textile Art at Neuhaus Castle - 100 works from 34 nations (international group exhibition), Haslach, Austria, Textile Kultur Haslach and ETN-Network, Övrigt 2019
Övrigt

Personer

Visar 1 - 50 av 203

Namn Titel Telefon E-post
Abrahamsson, Staffan Tekniker 031-786 4033 staffan.abrahamsson@hsm.gu.se
Agblad, Eva Ekonomiadministratör 031-786 4196 eva.agblad@hsm.gu.se
Agerberg, Torbjörn Universitetsadjunkt 031-786 4056 torbjorn.agerberg@hsm.gu.se
Ahlstrand, Pernilla Universitetslektor 031-786 4259 pernilla.ahlstrand@hsm.gu.se
Ahlstrand, Pernilla Universitetslektor, Studierektor 031-786 4259 pernilla.ahlstrand@gu.se
Al-Khatib, Ahmad Universitetsadjunkt ahmad.al-khatib@hsm.gu.se
Alm, Jan Universitetslektor jan.alm@hsm.gu.se
Almgren, Martina Universitetsadjunkt martina.almgren@hsm.gu.se
Almgren, Martina Universitetsadjunkt, Studierektor martina.almgren@hsm.gu.se
Andersson, Henrik Universitetsadjunkt henrik.andersson@hsm.gu.se
Andersson, Henrik Universitetsadjunkt, Studierektor henrik.andersson@hsm.gu.se
Andersson, Ninnie Universitetslektor ninnie.andersson@hsm.gu.se
Andersson, Ninnie Universitetslektor, Studierektor 031-786 4024 ninnie.andersson@hsm.gu.se
Andersson, Ylwa Universitetsadjunkt ylwa.andersson@hsm.gu.se
Back, Linnea Personaladministratör 031-786 4021 linnea.back@gu.se
Bandgren, Ulf Universitetsadjunkt ulf.bandgren@hsm.gu.se
Bania, Maria Professor maria.bania@hsm.gu.se
Bartov, Mira Professor, adjungerad mira.bartov@hsm.gu.se
Bengmark, Karin Universitetslektor karin.bengmark@hsm.gu.se
Berg, Daniel Universitetslektor daniel.berg@hsm.gu.se
Berg, Jörgen Universitetsadjunkt jorgen.berg@hsm.gu.se
Bergil, Catharina Universitetsadjunkt, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 4102 catharina.bergil@hsm.gu.se
Bergman, Stefan Universitetsadjunkt stefan.bergman@hsm.gu.se
Bergsten, Anders Universitetsadjunkt anders.bergsten@hsm.gu.se
Bernskiöld, Erik Projektassistent erik.bernskiold@goart.gu.se
Bille Lindström, Caroline Universitetsadjunkt caroline.bille.lindstrom@hsm.gu.se
Borgström-Källén, Carina Universitetslektor 031-786 4003 carina.borgstrom.kallen@hsm.gu.se
Borgström-Källén, Carina Universitetslektor, Studierektor 031-786 4003 carina.borgstrom.kallen@hsm.gu.se
Brandt, Peter Ekonom peter.brandt@gu.se
Brattström, Victoria Universitetslektor victoria.brattstrom@hsm.gu.se
Brattström, Victoria Doktorand victoria.brattstrom@hsm.gu.se
Brorström, Magnus Ekonom 031-786 5386 magnus.brorstrom@gu.se
Brännström, Ingrid Universitetsadjunkt ingrid.brannstrom@hsm.gu.se
Burgos Ortiz, Andres Utbildningshandläggare 031-786 4179 andres.burgos.ortiz@gu.se
Burman, Peter Universitetsadjunkt 031-786 4004 peter.burman@hsm.gu.se
Bäverstam, Åsa Universitetslektor asa.baverstam@hsm.gu.se
Bång, Malin Universitetslektor malin.bang@hsm.gu.se
Carlsson, Anders Forskningssamordnare, fil. dr i musikvetenskap 031-786 4338 anders.carlsson@hsm.gu.se
Carlsson, Anders Forskningssamordnare, Studierektor 031-786 4338 anders.carlsson@hsm.gu.se
Carlsson, Roger Universitetsadjunkt roger.carlsson@gu.se
Cederblom, Henrik Universitetsadjunkt henrik.cederblom@gu.se
Claesson, Urban Universitetslektor urban.claesson@hsm.gu.se
Crawford, Simon Universitetsadjunkt simon.crawford@hsm.gu.se
Dahl, Lars-Göran Universitetsadjunkt lars-goran.dahl@hsm.gu.se
Dahlén, Lena Universitetslektor 031-786 4068 lena.dahlen@hsm.gu.se
Danielson, Monica Universitetsadjunkt, Studievägledare 031-786 4016 monica.danielsson@hsm.gu.se
Danielson, Monica Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 4016 monica.danielsson@hsm.gu.se
de Ramus, Charles Universitetsadjunkt charles.de.ramus@gu.se
Egle, Tobias Kommunikatör 031-786 4132 tobias.egle@hsm.gu.se
Ekre-Suzzi, Richard Universitetsadjunkt richard.ekre-suzzi@gu.se

Visar 1 - 50 av 203

Visar 101 - 110 av 896

2018

Subject conceptions in relation to the gendered body as the performing instrument
Carina Borgström Källén
The Annual Conference of the Nordic Network for Research in Music Education, February 13-15 , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Mixed methods perspective on the dissertation project
Cecilia Jeppsson
Mötesplats CUL, Konferens med Centrum för utbildningsvetenskap och lärarforskning, 23-24 oktober 2018, Övrigt 2018
Övrigt

Social Inclusion and the Swedish Community School of Music and Arts
Cecilia Jeppsson
National Association for Music Education (NAfME), Music Research and Teacher Education national Conference, Atlanta, Georgia, USA, 22-24 mars 2018, Övrigt 2018
Övrigt

Kampen på kulturskolefältet om definitionen av god socialt inkluderande musikundervisning
Cecilia Jeppsson
Konferens med Nordiskt nätverk för musikpedagogisk forskning, Oslo, 12-15 februari 2018, Övrigt 2018
Övrigt

The performing body, the place and the gaze – subject conception in vocal education
Carina Borgström Källén, Birgitta Sandström
The Conference Gender and Music in Balance, The Arctic University of Norway, April 2018 , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Potential för estetikfältets legitimering och utveckling - samtal kring forskning inom det estetiskt-pedagogiska fältet
Monica Lindgren, Fredrik Lindstrand, Ketil Thorgersen, Stina Wikberg
NEÄL 2018 abstracts, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Bedömning och bedömningsformer av konstnärliga uttryck och gestaltande redovisningar
Ninnie Andersson, Pernilla Ahlstrand, Peter Hasselskog
Konferensprogram och abstrakt, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 101 - 110 av 896

Sidansvarig: Tobias Egle|Sidan uppdaterades: 2016-04-27
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?