Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Högskolan för scen och musik

vid Konstnärliga fakulteten

Högskolan för scen och musik
Box 210
405 30 Göteborg
Leveransadress: Olof Wijksgatan 5, 412 55 Göteborg
Besöksadress: Fågelsången 1, 412 56 Göteborg

Webbplats: www.hsm.gu.se
Epost: utbildningsexpedition@hsm.gu.se

Prefekt: Petra Frank

Om enheten

Högskolan för scen och musik utbildar studenter inom musik, musikal, opera, performance och teater. Vi har konstnärliga och pedagogiska program på kandidat- och masternivå, fristående kurser samt forskarutbildning. Många lärare bedriver också forsknings- och utvecklingsprojekt.

I vårt hus Artisten vid Näckrosdammen mitt i Göteborg ger studenter och lärare närmare tvåhundra konserter och föreställningar per år men vi hörs och syns också på många andra ställen i Göteborg, regionen och övriga Sverige.
Vi anordnar och deltar också i festivaler, symposier och konferenser i samarbete med andra delar av universitetet samt med olika kulturaktörer i staden.

Högskolan för scen och musik är den största institutionen inom den Konstnärliga fakulteten vid Göteborgs universitet. De övriga två är Akademin Valand och Högskolan för design och konsthantverk, HDK.

Petra Frank är prefekt på Högskolan för scen och musik.

Vision för Högskolan för scen och musik, juni 2015
Högskolan för scen och musik är en konstnärlig och pedagogisk kraft i lokal och global samhällsutveckling. Vi skapar unika konstnärliga uttryck, pedagogiska möten och mänskliga värden genom hantverksskicklighet och gränsöverskridande samverkan. Vårt hus Artisten är en öppen och kreativ mötesplats med fönster ut mot världen.

 

Senaste publikationer

Breaking out of the circle of fifths
Niklas Rudbäck
RiME (Research in Music Education) Coference 2019, 23–26 April, Bath Spa University, UK, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Belle ciarle e tristi fatti
Anders Wiklund
Berlin, G.Ricordi & Co, Bühnen- und Musikverlag GmbH, Textkritisk utgåva 2019
Textkritisk utgåva

Assessment and legitimation of entrance auditions to Swedish music teacher education
Monica Lindgren, Olle Zandén, Ragnhild Sandberg Jurström
RIME 2019. Research in Music Education Conference, 23-26 April, Bath Spa University, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

"almost invisible until now": Antigone, Ismene, and the Dramaturgy of Tragedy
Kristina Hagström-Ståhl
Nordic Theatre Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Eine original erhaltene Furtwängler-&-Hammer-Orgel von 1923 in Rytterne (Schweden)
Paul Peeters
Ars Organi, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Vad kan det musikpedagogiska forskningsfältet erbjuda framtidens musiklärarutbildningar?
Carina Borgström Källén, Annette Mars, Annika Falthin, Cecilia Ferm Almqvist, Karl Asp et al.
Nordic Network for Research in Music Education, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Woman and Professor in Music Education – work experiences and ethical dilemmas
Carina Borgström Källén
Nordic Network Research in Music Education, 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Mapping Teufelsberg or How to embody history
Nathalie Suck
Anthology Urban Appropriation Strategies - Exploring Space-making Practices in Contemporary European Cityscapes, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Symbols - Sign - Sounds
Per Anders Nilsson
SYNCHRESIS – Audio Vision Tales, Aveiro, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Personer

Visar 151 - 200 av 204

Namn Titel Telefon E-post
Norblad, Nina Universitetsadjunkt, Studierektor nina.norblad@hsm.gu.se
Norlind, Michael Universitetslektor michael.norlind@hsm.gu.se
Norrback, Johan Universitetslektor johan.norrback@hsm.gu.se
Nyholm, Ina Föreståndare 031-786 5391 ina.nyholm@hsm.gu.se
Olsson, Barbro Universitetsadjunkt barbro.olsson@hsm.gu.se
Olsson, Dan Universitetsadjunkt dan.olsson@hsm.gu.se
Ostendorf, Lena Doktorand lena.ostendorf@hsm.gu.se
Peeters, Paul Bitr forskare 031-786 5203 paul.peeters@hsm.gu.se
Persson, Johanna Universitetslektor johanna.persson@hsm.gu.se
Pettersson, Tobias Universitetslektor tobias.pettersson@gu.se
Pollock, Louise Universitetsadjunkt louise.pollock@gu.se
Rickardsson, Karin Universitetsadjunkt karin.rickardsson@hsm.gu.se
Ricklund, Magnus Professor 031-786 6394 magnus.ricklund@hsm.gu.se
Risberg, Erik Universitetslektor erik.risberg@hsm.gu.se
Roos, Ingemar Timlärare ej pensionsgrundande ingemar.roos@hsm.gu.se
Rosenkull, Bo Universitetslektor bo.rosenkull@hsm.gu.se
Rudbäck, Niklas Doktorand niklas.rudback@hsm.gu.se
Ryberg, Anna-Karin Utbildningshandläggare 031-786 4009 anna-karin.ryberg@psy.gu.se
Rydfeldt, Thomas Universitetslektor thomas.rydfeldt@hsm.gu.se
Rydén, Jennie Universitetsadjunkt jennie.ryden@hsm.gu.se
Rådmark, Tove Universitetsadjunkt tove.radmark@gu.se
Sarner, Ulf Internationell handl ulf.sarner@hsm.gu.se
Schaefer, Henrik Professor, adjungerad henrik.schaefer@gu.se
Simonson, Jonas Universitetslektor 031-786 4133 jonas.simonson@hsm.gu.se
Simonson, Jonas Universitetslektor, Studierektor 031-786 4133 jonas.simonson@hsm.gu.se
Skjelbred, Hanne Universitetsadjunkt hanne.skjelbred@hsm.gu.se
Skowroneck, Tilman Universitetslektor tilman.skowroneck@hsm.gu.se
Skånberg Dahlstedt, Ami Universitetsadjunkt ami.skanberg.dahlstedt@gu.se
Sparding, Nicholaus Producent 031-786 4101 nicholaus.sparding@gu.se
Speerstra, Joel Universitetslektor 031-786 5212 joel.speerstra@hsm.gu.se
Stern, Johan Universitetsadjunkt johan.stern@hsm.gu.se
Suck, Nathalie Doktorand nathalie.suck@hsm.gu.se
Sundqvist, Jenny Ekonomiadministratör 031-786 4014 jenny.sundqvist@hsm.gu.se
Södergren, Anne Universitetslektor anne.sodergren@hsm.gu.se
Söderling, Yvonne Administrativ chef, inst 031-786 4027 yvonne.soderling@hsm.gu.se
Sögaard, Jens Kristian Universitetslektor jens.kristian.sogaard@gu.se
Tanggaard, Ulla Universitetsadjunkt ulla.tanggaard@hsm.gu.se
Tveita, Emma Universitetsadjunkt emma.tveita@hsm.gu.se
Volle, Öyvor Universitetslektor oyvor.volle@hsm.gu.se
von Liewen Wistrand, Madeleine Utbildningshandläggare, Studievägledare 031-786 4111 madeleine.von.liewen.wistrand@hsm.gu.se
von Liewen Wistrand, Madeleine Utbildningshandläggare 031-786 4111 madeleine.von.liewen.wistrand@hsm.gu.se
Wahlin, Mikael Universitetslektor mikael.wahlin@hsm.gu.se
Wattström, Helena Universitetslektor 031-786 4011 helena.wattstrom@hsm.gu.se
Wattström, Helena Universitetslektor, Studierektor 031-786 4011 helena.wattstrom@hsm.gu.se
Weigert Jörgensen, Karin Universitetsadjunkt 031-786 4035 karin.weigert@hsm.gu.se
Wigander, Maria Universitetsadjunkt 031-786 4069 maria.wigander@hsm.gu.se
Wilhelmsson, Bernt Universitetslektor bernt.wilhelmsson@hsm.gu.se
Wirde, Hanne Producent 031-786 4034 hanne.wirde@hsm.gu.se
Wöllner, Ki Universitetsadjunkt ki.wollner@gu.se
Yngwe, Jan Professor jan.yngwe@hsm.gu.se

Visar 151 - 200 av 204

Visar 1 - 10 av 873

2019

Breaking out of the circle of fifths
Niklas Rudbäck
RiME (Research in Music Education) Coference 2019, 23–26 April, Bath Spa University, UK, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Belle ciarle e tristi fatti
Anders Wiklund
Berlin, G.Ricordi & Co, Bühnen- und Musikverlag GmbH, Textkritisk utgåva 2019
Textkritisk utgåva

Assessment and legitimation of entrance auditions to Swedish music teacher education
Monica Lindgren, Olle Zandén, Ragnhild Sandberg Jurström
RIME 2019. Research in Music Education Conference, 23-26 April, Bath Spa University, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

"almost invisible until now": Antigone, Ismene, and the Dramaturgy of Tragedy
Kristina Hagström-Ståhl
Nordic Theatre Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Eine original erhaltene Furtwängler-&-Hammer-Orgel von 1923 in Rytterne (Schweden)
Paul Peeters
Ars Organi, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Vad kan det musikpedagogiska forskningsfältet erbjuda framtidens musiklärarutbildningar?
Carina Borgström Källén, Annette Mars, Annika Falthin, Cecilia Ferm Almqvist, Karl Asp et al.
Nordic Network for Research in Music Education, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Woman and Professor in Music Education – work experiences and ethical dilemmas
Carina Borgström Källén
Nordic Network Research in Music Education, 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Mapping Teufelsberg or How to embody history
Nathalie Suck
Anthology Urban Appropriation Strategies - Exploring Space-making Practices in Contemporary European Cityscapes, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Symbols - Sign - Sounds
Per Anders Nilsson
SYNCHRESIS – Audio Vision Tales, Aveiro, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Visar 1 - 10 av 873

Sidansvarig: Tobias Egle|Sidan uppdaterades: 2016-04-27
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?