Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Högskolan för scen och musik

vid Konstnärliga fakulteten

Högskolan för scen och musik
Box 210
405 30 Göteborg
Leveransadress: Olof Wijksgatan 5, 412 55 Göteborg
Besöksadress: Fågelsången 1, 412 56 Göteborg

Webbplats: www.hsm.gu.se
Epost: utbildningsexpedition@hsm.gu.se

Prefekt: Petra Frank

Om enheten

Högskolan för scen och musik utbildar studenter inom musik, musikal, opera, performance och teater. Vi har konstnärliga och pedagogiska program på kandidat- och masternivå, fristående kurser samt forskarutbildning. Många lärare bedriver också forsknings- och utvecklingsprojekt.

I vårt hus Artisten vid Näckrosdammen mitt i Göteborg ger studenter och lärare närmare tvåhundra konserter och föreställningar per år men vi hörs och syns också på många andra ställen i Göteborg, regionen och övriga Sverige.
Vi anordnar och deltar också i festivaler, symposier och konferenser i samarbete med andra delar av universitetet samt med olika kulturaktörer i staden.

Högskolan för scen och musik är den största institutionen inom den Konstnärliga fakulteten vid Göteborgs universitet. De övriga två är Akademin Valand och Högskolan för design och konsthantverk, HDK.

Petra Frank är prefekt på Högskolan för scen och musik.

Vision för Högskolan för scen och musik, juni 2015
Högskolan för scen och musik är en konstnärlig och pedagogisk kraft i lokal och global samhällsutveckling. Vi skapar unika konstnärliga uttryck, pedagogiska möten och mänskliga värden genom hantverksskicklighet och gränsöverskridande samverkan. Vårt hus Artisten är en öppen och kreativ mötesplats med fönster ut mot världen.

 

Senaste publikationer

Interview with Pamela Ruiter-Feenstra
Tilman Skowroneck
Newsletter of the Westfield Center for Historical Keyboard Studies, Artikel i övriga tidskrifter 2018
Artikel i övriga tidskrifter

Interview with Prach Boondiskulchok
Tilman Skowroneck
Newsletter of the Westfield Center for Historical Keyboard Studies, Artikel i övriga tidskrifter 2018
Artikel i övriga tidskrifter

Interview with Nicholas Mathew
Tilman Skowroneck
Newsletter of the Westfield Center for Historical Keyboard Studies, Artikel i övriga tidskrifter 2018
Artikel i övriga tidskrifter

Editorial
Tilman Skowroneck
Newsletter of the Westfield Center for Historical Keyboard Studies (e-nyhetsbrev), Övrigt 2018
Övrigt

Editorial
Tilman Skowroneck
Newsletter of the Westfield Center for Historical Keyboard Studies (e-nyhetsbrev), Övrigt 2018
Övrigt

Editorial
Tilman Skowroneck
Newsletter of the Westfield Center for Historical Keyboard Studies (Elektroniskt Nyhetsbrev), Övrigt 2018
Övrigt

Varning för björntjänster! eller Hur värderas praktisk kunskap?
Pernilla Ahlstrand
De estetiska ämnenas didaktik Utmaningar, processer och protester, Stockholm, Stockholm University Press, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Allvarligt talat. Berättelser om livet.
Maria Sjöberg, Helene Whittaker, Ingela M. B. Wiman, Avigail Rotbain, Henrik Alexandersson et al.
Göteborg och Stockholm, Makadam, Samlingsverk 2018
Samlingsverk

Personer

Visar 151 - 176 av 176

Namn Titel Telefon E-post
Skowroneck, Tilman Universitetslektor tilman.skowroneck@hsm.gu.se
Sparding, Nicholaus Producent 031-786 4101 nicholaus.sparding@gu.se
Speerstra, Joel Universitetslektor 031-786 5212 joel.speerstra@hsm.gu.se
Stern, Johan Universitetsadjunkt johan.stern@hsm.gu.se
Suck, Nathalie Doktorand nathalie.suck@hsm.gu.se
Sundqvist, Jenny Ekonomiadministratör 031-786 4014 jenny.sundqvist@hsm.gu.se
Södergren, Anne Universitetslektor anne.sodergren@hsm.gu.se
Söderling, Yvonne Administrativ chef, inst 031-786 4027 yvonne.soderling@hsm.gu.se
Sögaard, Jens Kristian Universitetslektor jens.kristian.sogaard@gu.se
Tanggaard, Ulla Universitetsadjunkt ulla.tanggaard@hsm.gu.se
Tveita, Emma Universitetsadjunkt emma.tveita@hsm.gu.se
Volle, Öyvor Universitetslektor oyvor.volle@hsm.gu.se
von Liewen Wistrand, Madeleine Utbildningshandläggare, Studievägledare 031-786 4111 madeleine.von.liewen.wistrand@hsm.gu.se
von Liewen Wistrand, Madeleine Utbildningshandläggare 031-786 4111 madeleine.von.liewen.wistrand@hsm.gu.se
Wahlin, Mikael Universitetslektor mikael.wahlin@hsm.gu.se
Wattström, Helena Universitetslektor 031-786 4011 helena.wattstrom@hsm.gu.se
Weigert Jörgensen, Karin Universitetsadjunkt 031-786 4035 karin.weigert@hsm.gu.se
Wigander, Maria Universitetsadjunkt 031-786 4069 maria.wigander@hsm.gu.se
Wiklund, Anders Timlärare pensionsgrundande anders.wiklund@hsm.gu.se
Wilhelmsson, Bernt Universitetslektor bernt.wilhelmsson@hsm.gu.se
Wirde, Hanne Producent 031-786 4034 hanne.wirde@hsm.gu.se
Yngwe, Jan Professor jan.yngwe@hsm.gu.se
Zajac, Annika Universitetsadjunkt annika.zajac@hsm.gu.se
Zancaner, Marcela Universitetsadjunkt marcela.zancaner@hsm.gu.se
Zandén, Olle Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 4188 olle.zanden@hsm.gu.se
Zimmerman Nilsson, Marie-Helene Universitetslektor marie.helene.zimmerman@hsm.gu.se

Visar 151 - 176 av 176

Visar 1 - 10 av 786

2018

Interview with Pamela Ruiter-Feenstra
Tilman Skowroneck
Newsletter of the Westfield Center for Historical Keyboard Studies, Artikel i övriga tidskrifter 2018
Artikel i övriga tidskrifter

Interview with Prach Boondiskulchok
Tilman Skowroneck
Newsletter of the Westfield Center for Historical Keyboard Studies, Artikel i övriga tidskrifter 2018
Artikel i övriga tidskrifter

Interview with Nicholas Mathew
Tilman Skowroneck
Newsletter of the Westfield Center for Historical Keyboard Studies, Artikel i övriga tidskrifter 2018
Artikel i övriga tidskrifter

Editorial
Tilman Skowroneck
Newsletter of the Westfield Center for Historical Keyboard Studies (e-nyhetsbrev), Övrigt 2018
Övrigt

Editorial
Tilman Skowroneck
Newsletter of the Westfield Center for Historical Keyboard Studies (e-nyhetsbrev), Övrigt 2018
Övrigt

Editorial
Tilman Skowroneck
Newsletter of the Westfield Center for Historical Keyboard Studies (Elektroniskt Nyhetsbrev), Övrigt 2018
Övrigt

Varning för björntjänster! eller Hur värderas praktisk kunskap?
Pernilla Ahlstrand
De estetiska ämnenas didaktik Utmaningar, processer och protester, Stockholm, Stockholm University Press, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Allvarligt talat. Berättelser om livet.
Maria Sjöberg, Helene Whittaker, Ingela M. B. Wiman, Avigail Rotbain, Henrik Alexandersson et al.
Göteborg och Stockholm, Makadam, Samlingsverk 2018
Samlingsverk

Visar 1 - 10 av 786

Sidansvarig: Tobias Egle|Sidan uppdaterades: 2016-04-27
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?