Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Högskolan för scen och musik

vid Konstnärliga fakulteten

Högskolan för scen och musik
Box 210
405 30 Göteborg
Leveransadress: Olof Wijksgatan 5, 412 55 Göteborg
Besöksadress: Fågelsången 1, 412 56 Göteborg

Webbplats: www.hsm.gu.se

Prefekt: Petra Frank

Om enheten

Högskolan för scen och musik utbildar studenter inom musik, musikal, opera, performance och teater. Vi har konstnärliga och pedagogiska program på kandidat- och masternivå, fristående kurser samt forskarutbildning. Många lärare bedriver också forsknings- och utvecklingsprojekt.

I vårt hus Artisten vid Näckrosdammen mitt i Göteborg ger studenter och lärare närmare tvåhundra konserter och föreställningar per år men vi hörs och syns också på många andra ställen i Göteborg, regionen och övriga Sverige.
Vi anordnar och deltar också i festivaler, symposier och konferenser i samarbete med andra delar av universitetet samt med olika kulturaktörer i staden.

Högskolan för scen och musik är den största institutionen inom den Konstnärliga fakulteten vid Göteborgs universitet. De övriga två är Akademin Valand och Högskolan för design och konsthantverk, HDK.

Petra Frank är prefekt på Högskolan för scen och musik.

Vision för Högskolan för scen och musik, juni 2015
Högskolan för scen och musik är en konstnärlig och pedagogisk kraft i lokal och global samhällsutveckling. Vi skapar unika konstnärliga uttryck, pedagogiska möten och mänskliga värden genom hantverksskicklighet och gränsöverskridande samverkan. Vårt hus Artisten är en öppen och kreativ mötesplats med fönster ut mot världen.

 

Senaste publikationer

Using Graphic Art as a Way to Work with Rhythm Orchestra with Children.
Ulla Tanggaard, Caroline Bille Lindström, Emma Tveita
27th EAS Conference/7th European ISME Regional Conference in Malmö, Sweden, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Reggio Emilia (with Perspectives from Sweden)
Patricia Giardiello, Tarja Karlsson Häikiö, Pernilla Mårtenson
Empowering Early Childhood Educators: International Pedagogies as Provocation, Oxon England, New York USA, Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Hope for the Future: New Possibilities for Sustaining a Reflexive Approach
Naomi McLeod, Tarja Karlsson Häikiö, Pernilla Mårtensson
Empowering Early Childhood Educators: International Pedagogies as Provocation , Oxon England, New York USA, Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Kropp, blick och plats – konstruktioner av dans- och vokalundervisning
Carina Borgström Källén, Birgitta Sandström
Educare - vetenskapliga skrifter No 2 (2019): Aesthetics, learning and education - Part I, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Musikundervisning på vetenskaplig grund?
Christer Larsson
Musikforskning idag 2019, Göteborgs universitet, 12–14 juni 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 1 - 50 av 199

Namn Titel Telefon E-post
Abrahamsson, Staffan Tekniker 031-786 4033 staffan.abrahamsson@hsm.gu.se
Agblad, Eva Ekonomiadministratör 031-786 4196 eva.agblad@hsm.gu.se
Agerberg, Torbjörn Universitetsadjunkt 031-786 4056 torbjorn.agerberg@hsm.gu.se
Ahlstrand, Pernilla Universitetslektor 031-786 4259 pernilla.ahlstrand@hsm.gu.se
Ahlstrand, Pernilla Universitetslektor, Studierektor 031-786 4259 pernilla.ahlstrand@gu.se
Al-Khatib, Ahmad Universitetsadjunkt ahmad.al-khatib@hsm.gu.se
Alm, Jan Universitetslektor jan.alm@hsm.gu.se
Almgren, Martina Universitetsadjunkt martina.almgren@hsm.gu.se
Almgren, Martina Universitetsadjunkt, Studierektor martina.almgren@hsm.gu.se
Andersson, Henrik Universitetsadjunkt henrik.andersson@hsm.gu.se
Andersson, Henrik Universitetsadjunkt, Studierektor henrik.andersson@hsm.gu.se
Andersson, Ninnie Universitetslektor ninnie.andersson@hsm.gu.se
Andersson, Ninnie Universitetslektor, Studierektor 031-786 4024 ninnie.andersson@hsm.gu.se
Andersson, Ylwa Universitetsadjunkt ylwa.andersson@hsm.gu.se
Back, Linnea Personaladministratör 031-786 4021 linnea.back@gu.se
Bandgren, Ulf Universitetsadjunkt ulf.bandgren@hsm.gu.se
Bania, Maria Professor maria.bania@hsm.gu.se
Bartov, Mira Professor, adjungerad mira.bartov@hsm.gu.se
Bengmark, Karin Universitetslektor karin.bengmark@hsm.gu.se
Berg, Daniel Universitetslektor daniel.berg@hsm.gu.se
Berg, Jörgen Universitetsadjunkt jorgen.berg@hsm.gu.se
Bergil, Catharina Universitetsadjunkt, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 4102 catharina.bergil@hsm.gu.se
Bergman, Stefan Universitetsadjunkt stefan.bergman@hsm.gu.se
Bergsten, Anders Universitetsadjunkt anders.bergsten@hsm.gu.se
Bernskiöld, Erik Projektassistent erik.bernskiold@goart.gu.se
Bille Lindström, Caroline Universitetsadjunkt caroline.bille.lindstrom@hsm.gu.se
Borgström-Källén, Carina Universitetslektor 031-786 4003 carina.borgstrom.kallen@hsm.gu.se
Borgström-Källén, Carina Universitetslektor, Studierektor 031-786 4003 carina.borgstrom.kallen@hsm.gu.se
Brandt, Peter Ekonom peter.brandt@gu.se
Brattström, Victoria Universitetslektor victoria.brattstrom@hsm.gu.se
Brattström, Victoria Doktorand victoria.brattstrom@hsm.gu.se
Brännström, Ingrid Universitetsadjunkt ingrid.brannstrom@hsm.gu.se
Burgos Ortiz, Andres Utbildningshandläggare 031-786 4179 andres.burgos.ortiz@gu.se
Burman, Peter Universitetsadjunkt 031-786 4004 peter.burman@hsm.gu.se
Bäverstam, Åsa Universitetslektor asa.baverstam@hsm.gu.se
Bång, Malin Universitetslektor malin.bang@hsm.gu.se
Carlsson, Anders Forskningssamordnare, fil. dr i musikvetenskap 031-786 4338 anders.carlsson@hsm.gu.se
Carlsson, Anders Forskningssamordnare, Studierektor 031-786 4338 anders.carlsson@hsm.gu.se
Carlsson, Roger Universitetsadjunkt roger.carlsson@gu.se
Cederblom, Henrik Universitetsadjunkt henrik.cederblom@gu.se
Claesson, Urban Universitetslektor urban.claesson@hsm.gu.se
Crawford, Simon Universitetsadjunkt simon.crawford@hsm.gu.se
Dahl, Lars-Göran Universitetsadjunkt lars-goran.dahl@hsm.gu.se
Dahlén, Lena Universitetslektor 031-786 4068 lena.dahlen@hsm.gu.se
Danielson, Monica Universitetsadjunkt, Studievägledare 031-786 4016 monica.danielsson@hsm.gu.se
Danielson, Monica Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 4016 monica.danielsson@hsm.gu.se
de Ramus, Charles Universitetsadjunkt charles.de.ramus@gu.se
Egle, Tobias Kommunikatör 031-786 4132 tobias.egle@hsm.gu.se
Ekre-Suzzi, Richard Universitetsadjunkt richard.ekre-suzzi@gu.se
Ekström, Christina Universitetslektor 031-786 6315 christina.ekstrom@hsm.gu.se

Visar 1 - 50 av 199

Visar 1 - 10 av 884

2019

Using Graphic Art as a Way to Work with Rhythm Orchestra with Children.
Ulla Tanggaard, Caroline Bille Lindström, Emma Tveita
27th EAS Conference/7th European ISME Regional Conference in Malmö, Sweden, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Reggio Emilia (with Perspectives from Sweden)
Patricia Giardiello, Tarja Karlsson Häikiö, Pernilla Mårtenson
Empowering Early Childhood Educators: International Pedagogies as Provocation, Oxon England, New York USA, Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Hope for the Future: New Possibilities for Sustaining a Reflexive Approach
Naomi McLeod, Tarja Karlsson Häikiö, Pernilla Mårtensson
Empowering Early Childhood Educators: International Pedagogies as Provocation , Oxon England, New York USA, Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Kropp, blick och plats – konstruktioner av dans- och vokalundervisning
Carina Borgström Källén, Birgitta Sandström
Educare - vetenskapliga skrifter No 2 (2019): Aesthetics, learning and education - Part I, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Musikundervisning på vetenskaplig grund?
Christer Larsson
Musikforskning idag 2019, Göteborgs universitet, 12–14 juni 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 1 - 10 av 884

Sidansvarig: Tobias Egle|Sidan uppdaterades: 2016-04-27
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?