Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Högskolan för scen och musik

vid Konstnärliga fakulteten

Högskolan för scen och musik
Box 210
405 30 Göteborg
Leveransadress: Olof Wijksgatan 5, 412 55 Göteborg
Besöksadress: Fågelsången 1, 412 56 Göteborg

Fax: 031-786 4030
Webbplats: www.hsm.gu.se
Epost: utbildningsexpedition@hsm.gu.se

Prefekt: Petra Frank

Om enheten

Högskolan för scen och musik utbildar studenter inom musik, musikal, opera, performance och teater. Vi har konstnärliga och pedagogiska program på kandidat- och masternivå, fristående kurser samt forskarutbildning. Många lärare bedriver också forsknings- och utvecklingsprojekt.

I vårt hus Artisten vid Näckrosdammen mitt i Göteborg ger studenter och lärare närmare tvåhundra konserter och föreställningar per år men vi hörs och syns också på många andra ställen i Göteborg, regionen och övriga Sverige.
Vi anordnar och deltar också i festivaler, symposier och konferenser i samarbete med andra delar av universitetet samt med olika kulturaktörer i staden.

Högskolan för scen och musik är den största institutionen inom den Konstnärliga fakulteten vid Göteborgs universitet. De övriga två är Akademin Valand och Högskolan för design och konsthantverk, HDK.

Petra Frank är prefekt på Högskolan för scen och musik.

Vision för Högskolan för scen och musik, juni 2015
Högskolan för scen och musik är en konstnärlig och pedagogisk kraft i lokal och global samhällsutveckling. Vi skapar unika konstnärliga uttryck, pedagogiska möten och mänskliga värden genom hantverksskicklighet och gränsöverskridande samverkan. Vårt hus Artisten är en öppen och kreativ mötesplats med fönster ut mot världen.

 

Senaste publikationer

Musikalisk bildning inom folkbildningen
Monica Lindgren
https://old.liu.se/mimer/mimers-forskarkonferens?l=sv, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Kroppen, blicken och platsen
Carina Borgström Källén, Birgitta Sandström
http://www.trippus.se/eventus/userfiles/87895.pdf, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Med Folkestad och Kent in i 2000-talet.
Monica Lindgren
Houmann, A., Johansson, K. & Sæther, E. (red.). Göran Folkestad. The soundtrack of your life - en festskrift till Göran Folkestad. , Lund, Musikhögskolan i Malmö, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Den musikaliska aspekten av begreppsbildningsprocesser i musikundervisning
Niklas Rudbäck
Mötesplats CUL, 24–25 oktober 2017, Sankt Jörgen Park, Konferenspresentationer, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Mapping the non-verbal side of musical conceptualization processes: Methodological challenges and some preliminary analyses
Niklas Rudbäck
e17 – tacit knowing or just plain silence? Book of abstracts, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Explorativ design för lärande i doktorandseminarier
Monica Lindgren, Cecilia Björck
Högskolepedagogisk konferens i Göteborg (HKG 2017), Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Suite for Mallet Duo [musiktryck]
Daniel Berg
Copenhagen, Denmark, Edition Svitzer, Övrigt 2017
Övrigt

Personer

Visar 101 - 150 av 164

Namn Titel Telefon E-post
Stenberg, Eva Institutionsadministratör 031-786 4010 eva.stenberg@hsm.gu.se
Wattström, Helena Universitetslektor 031-786 4011 helena.wattstrom@hsm.gu.se
Sundqvist, Jenny Ekonomiadministratör 031-786 4014 jenny.sundqvist@hsm.gu.se
Danielsson, Monica Universitetsadjunkt, Studievägledare 031-786 4016 monica.danielsson@hsm.gu.se
Jönsson, Bengt Universitetslektor 031-786 4017 bengt.jonsson@hsm.gu.se
Litén, Hedieh Personaladministratör 031-786 4021 hedieh.liten@hsm.gu.se
Eldh, Magdalena Personaladministratör 031-786 4021 magdalena.eldh@gu.se
Jakobsson, Bjarne Expeditionsförman 031-786 4022 bjarne.jakobsson@hsm.gu.se
Söderling, Yvonne Administrativ chef, inst 031-786 4027 yvonne.soderling@hsm.gu.se
Nilsson, Per Anders Professor 031-786 4031 per.anders.nilsson@hsm.gu.se
Eckersjö, Ulla Universitetslektor 031-786 4032 ulla.eckersjo@hsm.gu.se
Abrahamsson, Staffan Expeditionsförman 031-786 4033 staffan.abrahamsson@hsm.gu.se
Hedlund, Kenneth Producent 031-786 4034 kenneth.hedlund@hsm.gu.se
Weigert Jörgensen, Karin Universitetsadjunkt 031-786 4035 karin.weigert@hsm.gu.se
Granmo, Tobias Universitetsadjunkt 031-786 4036 tobias.granmo@hsm.gu.se
Lindgren, Adam Utbildningshandläggare 031-786 4037 adam.lindgren@hsm.gu.se
Bengmark, Karin Universitetslektor 031-786 4039 karin.bengmark@hsm.gu.se
Norblad, Nina Universitetsadjunkt, Studievägledare 031-786 4045 nina.norblad@hsm.gu.se
Nordin, Per Universitetslektor 031-786 4047 per.nordin@hsm.gu.se
Lutzow-Holm, Ole Professor 031-786 4048 ole.lutzow-holm@hsm.gu.se
Armini, Kit Utbildningshandläggare 031-786 4050 kit.armini@hsm.gu.se
Andersson, Maria Koordinator 031-786 4054 maria.andersson@hsm.gu.se
Agerberg, Torbjörn Universitetsadjunkt 031-786 4056 torbjorn.agerberg@hsm.gu.se
Löfdahl, Marcus Universitetsadjunkt 031-786 4064 marcus.lofdahl@hsm.gu.se
Dahlen, Lena Universitetslektor 031-786 4068 lena.dahlen@hsm.gu.se
Wigander, Maria Universitetsadjunkt 031-786 4069 maria.wigander@hsm.gu.se
Södergren, Anne Universitetslektor 031-786 4079 anne.sodergren@hsm.gu.se
Melin, Peter Universitetsadjunkt 031-786 4079 peter.melin@hsm.gu.se
Mossenmark, Staffan Universitetslektor 031-786 4087 staffan.mossenmark@hsm.gu.se
Sparding, Nicholaus Producent 031-786 4101 nicholaus.sparding@gu.se
Bergil, Catharina Universitetsadjunkt 031-786 4102 catharina.bergil@hsm.gu.se
Johansson Lassbo, Kristin Föreståndare 031-786 4107 kristin.johansson.lassbo@hsm.gu.se
von Liewen Wistrand, Madeleine Utbildningshandläggare, Studievägledare 031-786 4111 madeleine.von.liewen.wistrand@hsm.gu.se
von Liewen Wistrand, Madeleine Utbildningshandläggare 031-786 4111 madeleine.von.liewen.wistrand@hsm.gu.se
Carlsson, Lars-Åke Ingenjör 031-786 4112 lars-ake.carlsson@hsm.gu.se
Larsson, Maria Internationell handl 031-786 4113 maria.larsson@hsm.gu.se
Hedlund, Jenny Internationell handl 031-786 4115 jenny.hedlund@hsm.gu.se
Forsudd, Carl-Magnus Internationell handl 031-786 4115 carl-magnus.forsudd@gu.se
Markusson, Thomas Universitetsadjunkt 031-786 4118 thomas.markusson@hsm.gu.se
Egle, Tobias Kommunikatör 031-786 4132 tobias.egle@hsm.gu.se
Lindgren, Monica Professor, forskare, musikpedagogik 031-786 4157 monica.lindgren@hsm.gu.se
Karlsson, Oskar Tekniker 031-786 4166 oskar.karlsson@hsm.gu.se
Jonasson, Erik Universitetsadjunkt 031-786 4167 erik.jonasson@konst.gu.se
Köllerström, Anders Universitetslektor 031-786 4168 anders.kollerstrom@hsm.gu.se
Sarner, Ulf Internationell handl 031-786 4179 ulf.sarner@hsm.gu.se
Koziomtzis, Anna Maria Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 4186 anna.maria.koziomtzis@hsm.gu.se
Zandén, Olle Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 4188 olle.zanden@hsm.gu.se
Agblad, Eva Utbildningshandläggare 031-786 4196 eva.agblad@hsm.gu.se
Hultqvist, Anders Professor, Proprefekt 031-786 4252 anders.hultqvist@hsm.gu.se
Ahlstrand, Pernilla Universitetslektor 031-786 4259 pernilla.ahlstrand@gu.se

Visar 101 - 150 av 164

Visar 1 - 10 av 695

2017

Musikalisk bildning inom folkbildningen
Monica Lindgren
https://old.liu.se/mimer/mimers-forskarkonferens?l=sv, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Kroppen, blicken och platsen
Carina Borgström Källén, Birgitta Sandström
http://www.trippus.se/eventus/userfiles/87895.pdf, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Med Folkestad och Kent in i 2000-talet.
Monica Lindgren
Houmann, A., Johansson, K. & Sæther, E. (red.). Göran Folkestad. The soundtrack of your life - en festskrift till Göran Folkestad. , Lund, Musikhögskolan i Malmö, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Den musikaliska aspekten av begreppsbildningsprocesser i musikundervisning
Niklas Rudbäck
Mötesplats CUL, 24–25 oktober 2017, Sankt Jörgen Park, Konferenspresentationer, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Mapping the non-verbal side of musical conceptualization processes: Methodological challenges and some preliminary analyses
Niklas Rudbäck
e17 – tacit knowing or just plain silence? Book of abstracts, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Explorativ design för lärande i doktorandseminarier
Monica Lindgren, Cecilia Björck
Högskolepedagogisk konferens i Göteborg (HKG 2017), Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Suite for Mallet Duo [musiktryck]
Daniel Berg
Copenhagen, Denmark, Edition Svitzer, Övrigt 2017
Övrigt

Visar 1 - 10 av 695

Sidansvarig: Tobias Egle|Sidan uppdaterades: 2016-04-27
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?