Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Högskolan för scen och musik

vid Konstnärliga fakulteten

Högskolan för scen och musik
Box 210
40530 Göteborg
Leveransadress: Olof wijksgatan 5
Besöksadress: Fågelsången 1, 40530 Göteborg

Webbplats: www.hsm.gu.se
Epost: utbildningsexpedition@hsm.gu.se

Prefekt: Petra Frank

Om enheten

Högskolan för scen och musik utbildar studenter inom musik, musikal, opera, performance och teater. Vi har konstnärliga och pedagogiska program på kandidat- och masternivå, fristående kurser samt forskarutbildning. Många lärare bedriver också forsknings- och utvecklingsprojekt.

I vårt hus Artisten vid Näckrosdammen mitt i Göteborg ger studenter och lärare närmare tvåhundra konserter och föreställningar per år men vi hörs och syns också på många andra ställen i Göteborg, regionen och övriga Sverige.
Vi anordnar och deltar också i festivaler, symposier och konferenser i samarbete med andra delar av universitetet samt med olika kulturaktörer i staden.

Högskolan för scen och musik är den största institutionen inom den Konstnärliga fakulteten vid Göteborgs universitet. De övriga två är Akademin Valand och Högskolan för design och konsthantverk, HDK.

Petra Frank är prefekt på Högskolan för scen och musik.

Vision för Högskolan för scen och musik, juni 2015
Högskolan för scen och musik är en konstnärlig och pedagogisk kraft i lokal och global samhällsutveckling. Vi skapar unika konstnärliga uttryck, pedagogiska möten och mänskliga värden genom hantverksskicklighet och gränsöverskridande samverkan. Vårt hus Artisten är en öppen och kreativ mötesplats med fönster ut mot världen.

 

Senaste publikationer

Playing the interview: Considering the co-construction of musical meaning as an interview practice in music education research
Niklas Rudbäck
Abstracts, PhD-student seminar, March 13-14 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The Organ Yearbook, volume 45 (2016)
Paul Peeters, Peter Williams (1937–2016)
Laaber, Laaber Verlag, Samlingsverk 2017
Samlingsverk

Entropic Pleasures - Delineations (a), version two
Anders Hultqvist
Konsert på Kulturhuset Stockholm inom ramen för festivalen Sound of Stockholm 2016, Konstnärligt arbete 2016
Konstnärligt arbete

Invisible Sounds
Anders Hultqvist
Sound installation/ workshop at the GAS-festival Gothenburg 22/10 2016, Konstnärligt arbete 2016
Konstnärligt arbete

A Seminar/Lecture with Per Anders Nilsson
Per Anders Nilsson
Lotte Lehman Hall, University of California, St Barbara, Konstnärligt arbete 2016
Konstnärligt arbete

Pessoa och Jag
Lena Dahlén
Gothenburg, A-venue, Durational Practises and Marathon Art 23-27 Nov, Konstnärligt arbete 2016
Konstnärligt arbete

Performative Writing Lab
Cecilia Lagerström
a-venue, Konstnärligt arbete 2016
Konstnärligt arbete

Göteborgs Operaskatter
Anne Södergren
Jacobsonteatern, Högskolan för scen och musik, Konstnärligt arbete 2016
Konstnärligt arbete

HSM goes public
Staffan Mossenmark
Frölunda Torg, Feskekyrkan, hotel Avelon och IKEA Bäckbol., Konstnärligt arbete 2016
Konstnärligt arbete

Buttons at Bay Area
Per Anders Nilsson, Gino Robair, Tom Djll
Tom’s Place, Berkeley, CA, USA CNMAT @ UC Berkeley, CA, USA ATA, Artists Television Access, San Francisco, CA, USA, Konstnärligt arbete 2016
Konstnärligt arbete

Personer

Visar 1 - 50 av 173

Namn Titel Telefon E-post
Abrahamsson, Staffan Expeditionsförman 031-786 4033 staffan.abrahamsson@hsm.gu.se
Agblad, Eva Utbildningshandläggare 031-786 4196 eva.agblad@hsm.gu.se
Agerberg, Torbjörn Universitetsadjunkt 031-786 4056 torbjorn.agerberg@hsm.gu.se
Agerup, Morten Universitetsadjunkt morten.agerup@gu.se
Ahlstrand, Pernilla Universitetslektor pernilla.ahlstrand@gu.se
Al-Khatib, Ahmad Universitetsadjunkt ahmad.al-khatib@hsm.gu.se
Alm, Jan Universitetslektor jan.alm@hsm.gu.se
Almgren, Martina Universitetsadjunkt 031-786 6440 martina.almgren@hsm.gu.se
Andersson, Henrik Universitetsadjunkt 0703-126599 henrik.andersson@hsm.gu.se
Andersson, Maria Koordinator 031-786 4054 maria.andersson@hsm.gu.se
Andersson, Ylwa Universitetsadjunkt ylwa.andersson@hsm.gu.se
Andreasian, Mylana Utbildningshandläggare 031-786 4037 mylana.andreasian@hsm.gu.se
Armini, Kit Utbildningshandläggare 031-786 4037 kit.armini@hsm.gu.se
Bandgren, Ulf Universitetsadjunkt ulf.bandgren@hsm.gu.se
Bania, Maria Universitetslektor 0733-785875 maria.bania@hsm.gu.se
Bengmark, Karin Universitetslektor 031-786 4039 karin.bengmark@hsm.gu.se
Berg, Christoffer Universitetsadjunkt christoffer.berg@gu.se
Berg, Daniel Universitetslektor 031-786 4264 daniel.berg@hsm.gu.se
Berg, Jörgen Universitetsadjunkt jorgen.berg@hsm.gu.se
Berg, Jörgen Universitetsadjunkt, Studierektor jorgen.berg@hsm.gu.se
Bergil, Catharina Universitetsadj, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 4102 catharina.bergil@hsm.gu.se
Bergman, Stefan Universitetsadjunkt stefan.bergman@hsm.gu.se
Bergsten, Anders Universitetsadjunkt anders.bergsten@hsm.gu.se
Bernskiöld, Erik Projektassistent 031-786 4006 erik.bernskiold@goart.gu.se
Bille Lindström, Caroline Universitetsadjunkt caroline.bille.lindstrom@hsm.gu.se
Borgström-Källén, Carina Universitetslektor, Studierektor 031-786 4003 carina.borgstrom.kallen@hsm.gu.se
Borgström-Källén, Carina Universitetslektor carina.borgstrom.kallen@hsm.gu.se
Brandt, Peter Ekonom peter.brandt@gu.se
Brattström, Victoria Doktorand victoria.brattstrom@hsm.gu.se
Brännström, Ingrid Universitetsadjunkt ingrid.brannstrom@hsm.gu.se
Buhre, Per Universitetsadjunkt per.buhre@hsm.gu.se
Burman, Peter Universitetsadjunkt 031-786 4004 peter.burman@hsm.gu.se
Bäverstam, Åsa Universitetslektor asa.baverstam@hsm.gu.se
Carlsson, Anders Forskningssamordnare 031-786 4338 anders.carlsson@hsm.gu.se
Carlsson, Anders Forskningssamordnare, Studierektor anders.carlsson@hsm.gu.se
Carlsson, Lars-Åke Ingenjör 031-786 4112 lars-ake.carlsson@hsm.gu.se
Carlsson, Roger Universitetsadjunkt roger.carlsson@gu.se
Cederblom, Henrik Universitetsadjunkt henrik.cederblom@gu.se
Claesson, Urban Universitetslektor urban.claesson@hsm.gu.se
Crawford, Simon Universitetsadjunkt simon.crawford@hsm.gu.se
Dahl, Lars-Göran Universitetsadj lars-goran.dahl@hsm.gu.se
Dahlen, Lena Universitetslektor 031-786 4068 lena.dahlen@hsm.gu.se
Dahlen, Lena Universitetslektor, Studierektor 031-786 4068 lena.dahlen@hsm.gu.se
Danielsson, Monica Universitetsadjunkt, Studievägledare 031-786 4016 monica.danielsson@hsm.gu.se
Danielsson, Monica Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 4016 monica.danielsson@hsm.gu.se
Davidsson, Hans Gästlärare hans.davidsson@hsm.gu.se
Davidsson, Ulrika Universitetsadjunkt ulrika.davidsson@hsm.gu.se
de Ramus, Charles Universitetsadjunkt charles.de.ramus@gu.se
Drougge, Hans Ekonom 031-786 5386 hans.drougge@hsm.gu.se
Eckersjö, Ulla Universitetslektor 031-786 4032 ulla.eckersjo@hsm.gu.se

Visar 1 - 50 av 173

Visar 81 - 90 av 640

2016

Improvising preludes on melody instruments – revisiting an 18th century practice
Maria Bania
“Music as Art, Artefact, and Fact. Music Research in the 21st Century” (International Musicological Society), Stavanger, 1-6 July, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2016
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Performing Passions
Maria Bania
“Music as Art, Artefact, and Fact. Music Research in the 21st Century” (International Musicological Society), Stavanger 1-6 July , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2016
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Musikens passioner – Att beröra genom att själv vara berörd.
Maria Bania
Tidskrift för Tidig Musik, Artikel i övriga tidskrifter 2016
Artikel i övriga tidskrifter

Unbekanntes über Schnitger-Orgeln: Hinweise, Funde, Hypothesen, Zuschreibungen (Teil 2)
Ibo Ortgies
Ars Organi, Artikel i övriga tidskrifter 2016
Artikel i övriga tidskrifter

Unbekanntes über Schnitger-Orgeln: Hinweise, Funde, Hypothesen, Zuschreibungen (Teil 1)
Ibo Ortgies
Ars Organi, Artikel i övriga tidskrifter 2016
Artikel i övriga tidskrifter

Gender and Genre Practice in Interplay – Third Space as a way ahead?
Carina Borgström Källén
The Conference Gender and Music: Practices, Performances, Politics, March 2016, Örebro university, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2016
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Hamburgs Katharinenorgel återuppstånden
Paul Peeters
Orgelforum, Artikel i övriga tidskrifter 2016
Artikel i övriga tidskrifter

Focusing the interplay between context and discourse in exploring music education and gender.
Carina Borgström Källén, Monica Lindgren
The 20th conference of Nordic Network for Research in Music Education. NNMPF. Hamar, Norwey, 8-10 March, 2016. , Paper i proceeding 2016
Paper i proceeding

Nieuws over Schnitger: Aanwijzigingen, vondsten, observaties, hypothesen en toeschrijvingen (deel 2 en slot)
Ibo Ortgies
Het Orgel, Artikel i övriga tidskrifter 2016
Artikel i övriga tidskrifter

Nieuws over Schnitger: Aanwijzigingen, vondsten, observaties, hypothesen en toeschrijvingen (deel 1)
Ibo Ortgies
Het Orgel, Artikel i övriga tidskrifter 2016
Artikel i övriga tidskrifter

Visar 81 - 90 av 640

Sidansvarig: Tobias Egle|Sidan uppdaterades: 2016-04-27
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?