Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Högskolan för scen och musik

vid Konstnärliga fakulteten

Högskolan för scen och musik
Box 210
405 30 Göteborg
Leveransadress: Olof Wijksgatan 5, 412 55 Göteborg
Besöksadress: Fågelsången 1, 405 30 Göteborg

Fax: 031-786 4030
Webbplats: www.hsm.gu.se
Epost: utbildningsexpedition@hsm.gu.se

Prefekt: Petra Frank

Om enheten

Högskolan för scen och musik utbildar studenter inom musik, musikal, opera, performance och teater. Vi har konstnärliga och pedagogiska program på kandidat- och masternivå, fristående kurser samt forskarutbildning. Många lärare bedriver också forsknings- och utvecklingsprojekt.

I vårt hus Artisten vid Näckrosdammen mitt i Göteborg ger studenter och lärare närmare tvåhundra konserter och föreställningar per år men vi hörs och syns också på många andra ställen i Göteborg, regionen och övriga Sverige.
Vi anordnar och deltar också i festivaler, symposier och konferenser i samarbete med andra delar av universitetet samt med olika kulturaktörer i staden.

Högskolan för scen och musik är den största institutionen inom den Konstnärliga fakulteten vid Göteborgs universitet. De övriga två är Akademin Valand och Högskolan för design och konsthantverk, HDK.

Petra Frank är prefekt på Högskolan för scen och musik.

Vision för Högskolan för scen och musik, juni 2015
Högskolan för scen och musik är en konstnärlig och pedagogisk kraft i lokal och global samhällsutveckling. Vi skapar unika konstnärliga uttryck, pedagogiska möten och mänskliga värden genom hantverksskicklighet och gränsöverskridande samverkan. Vårt hus Artisten är en öppen och kreativ mötesplats med fönster ut mot världen.

 

Senaste publikationer

Performing Passions: Enacting a Rhetorical technique
Maria Bania, Tilman Skowroneck
Program Musikforskning idag, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

El Sistema – musiklärare i en spänningsfylld modell för socialt inkluderande pedagogik.
Eva Sæther, Åsa Bergman, Monica Lindgren
Pedagogisk forskning i Sverige, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Walcker and Cavaillé-Coll: A Comparison
Paul Peeters
Organ Prospects and Retrospects. Texts and Music in Celebration of Organ Acusticum, Piteå, Sweden, ed. by Sverker Jullander (texts) and Hans-Ola Ericsson (CD), Luleå, Luleå University of Technology, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Critical perspective in researching music education and equality – what, why and how?
Monica Lindgren, Åsa Bergman, Cecilia Björck, Carina Borgström Källén, Cecilia Wallerstedt
The 22nd Annual Conference of the Nordic Network for Research in Music Education, March 14-16 , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Playing the interview: Considering the co-construction of musical meaning as an interview practice in music education research
Niklas Rudbäck
Abstracts, PhD-student seminar, March 13-14 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The Organ Yearbook, volume 45 (2016)
Paul Peeters, Peter Williams (1937–2016)
Laaber, Laaber Verlag, Samlingsverk 2017
Samlingsverk

El Sistema - möjligheter och hinder för social inkludering
Åsa Bergman, Monica Lindgren
Sigurdsson, O. & Sjölander, A. (red.) Kultur och hälsa i praktiken, Göteborg, University of Gothenburg, Kapitel i bok 2016
Kapitel i bok

Det nya biblioteket angår hela Göteborg
Daniel Berg, Cecilia Lindhé , Jonathan Palmblad, Barbro Wallgren Hemlin
GU Journalen, Artikel i övriga tidskrifter 2016
Artikel i övriga tidskrifter

Diversity, identity, inclusion.
Anders Jormin
Key note AEC conference, Göteborg, 11 november 2016, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2016
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

To listen with your body
Pernilla Ahlstrand
BUKS– Tidsskrift for Børne- og Ungdomskultur, Artikel i övriga tidskrifter 2016
Artikel i övriga tidskrifter

Personer

Visar 101 - 150 av 157

Namn Titel Telefon E-post
Lundén, Lena Intendent 031-786 4008 lena.lunden@hsm.gu.se
Lutzow-Holm, Ole Professor 031-786 4048 ole.lutzow-holm@hsm.gu.se
Lysebo, Håvard Universitetslektor havard.lysebo@gu.se
Löfdahl, Marcus Universitetsadj 031-786 4064 marcus.lofdahl@hsm.gu.se
Magnusson, Fredrik Ingenjör 031-786 3335 fredrik.magnusson@hsm.gu.se
Magnusson, Thomas Ingenjör 031-786 3157 thomas.magnusson@hsm.gu.se
Markusson, Thomas Universitetsadjunkt 031-786 4118 thomas.markusson@hsm.gu.se
Mayas, Magdalena Doktorand magda.mayas@hsm.gu.se
Melin, Peter Universitetsadjunkt 031-786 4079 peter.melin@hsm.gu.se
Midbjer, Peter Tekniker 031-786 6313 peter.midbjer@hsm.gu.se
Milocco, Monica Universitetsadjunkt monica.milocco@hsm.gu.se
Mossenmark, Staffan Universitetslektor 031-786 4087 staffan.mossenmark@hsm.gu.se
Muchin, Pia Universitetslektor 031-786 5562 pia.muchin@hsm.gu.se
Nelson, Karin Professor karin.nelson@hsm.gu.se
Nilsson, Per Anders Professor 031-786 4031 per.anders.nilsson@hsm.gu.se
Niste, Eva Utbildningshandläggare eva.niste@hsm.gu.se
Norblad, Nina Universitetsadjunkt, Studievägledare 031-786 4045 nina.norblad@hsm.gu.se
Nordin, Per Universitetslektor 031-786 4047 per.nordin@hsm.gu.se
Norlind, Michael Universitetslektor michael.norlind@hsm.gu.se
Norrback, Johan Universitetslektor 031-786 5210 johan.norrback@hsm.gu.se
Ohlsson, Lars Universitetsadjunkt, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 4013 lars.ohlsson@hsm.gu.se
Ohlsson, Lars Universitetsadjunkt, Studievägledare 031-786 4013 lars.ohlsson@hsm.gu.se
Olsson, Dan Universitetsadjunkt 031-786 6394 dan.olsson@hsm.gu.se
Omneus, Göran Universitetsadjunkt goran.omneus@hsm.gu.se
Ostendorf, Lena Doktorand lena.ostendorf@hsm.gu.se
Peeters, Paul Bitr forskare 031-786 5203 paul.peeters@hsm.gu.se
Persson, Johanna Universitetslektor johanna.persson@hsm.gu.se
Petersson, Cecilia Personalhandläggare 031-786 4005 cecilia.petersson@psy.gu.se
Ricklund, Magnus Professor 031-786 6394 magnus.ricklund@hsm.gu.se
Risberg, Erik Universitetslektor erik.risberg@hsm.gu.se
Rosenkull, Bo Universitetslektor bo.rosenkull@hsm.gu.se
Rudbäck, Niklas Doktorand niklas.rudback@hsm.gu.se
Rydfeldt, Thomas Universitetslektor thomas.rydfeldt@hsm.gu.se
Sarner, Ulf Internationell handl 031-786 4179 ulf.sarner@hsm.gu.se
Schaefer, Henrik Gästlärare henrik.schaefer@gu.se
Skowroneck, Tilman Universitetslektor tilman.skowroneck@hsm.gu.se
Sparding, Nicholaus Producent 031-786 4101 nicholaus.sparding@gu.se
Speerstra, Joel Universitetslektor 031-786 5212 joel.speerstra@hsm.gu.se
Stenberg, Eva Institutionsadministratör 031-786 4010 eva.stenberg@hsm.gu.se
Stern, Johan Universitetsadjunkt johan.stern@hsm.gu.se
Sundqvist, Jenny Ekonomiadministratör 031-786 4014 jenny.sundqvist@hsm.gu.se
Södergren, Anne Universitetslektor 031-786 4079 anne.sodergren@hsm.gu.se
Söderling, Yvonne Administrativ chef, inst 031-786 4027 yvonne.soderling@hsm.gu.se
Sögaard, Jens Kristian Universitetslektor jens.kristian.sogaard@gu.se
Tanggaard, Ulla Universitetsadj ulla.tanggaard@hsm.gu.se
Tveita, Emma Universitetsadjunkt emma.tveita@hsm.gu.se
Volle, Öyvor Universitetslektor oyvor.volle@hsm.gu.se
Wahlin, Mikael Universitetslektor mikael.wahlin@hsm.gu.se
Wardal, Linda Universitetsadjunkt linda.wardal@gu.se
Wattström, Helena Universitetslektor 031-786 4011 helena.wattstrom@hsm.gu.se

Visar 101 - 150 av 157

Visar 1 - 10 av 648

2017

Performing Passions: Enacting a Rhetorical technique
Maria Bania, Tilman Skowroneck
Program Musikforskning idag, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

El Sistema – musiklärare i en spänningsfylld modell för socialt inkluderande pedagogik.
Eva Sæther, Åsa Bergman, Monica Lindgren
Pedagogisk forskning i Sverige, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Walcker and Cavaillé-Coll: A Comparison
Paul Peeters
Organ Prospects and Retrospects. Texts and Music in Celebration of Organ Acusticum, Piteå, Sweden, ed. by Sverker Jullander (texts) and Hans-Ola Ericsson (CD), Luleå, Luleå University of Technology, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Critical perspective in researching music education and equality – what, why and how?
Monica Lindgren, Åsa Bergman, Cecilia Björck, Carina Borgström Källén, Cecilia Wallerstedt
The 22nd Annual Conference of the Nordic Network for Research in Music Education, March 14-16 , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Playing the interview: Considering the co-construction of musical meaning as an interview practice in music education research
Niklas Rudbäck
Abstracts, PhD-student seminar, March 13-14 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The Organ Yearbook, volume 45 (2016)
Paul Peeters, Peter Williams (1937–2016)
Laaber, Laaber Verlag, Samlingsverk 2017
Samlingsverk

2016

El Sistema - möjligheter och hinder för social inkludering
Åsa Bergman, Monica Lindgren
Sigurdsson, O. & Sjölander, A. (red.) Kultur och hälsa i praktiken, Göteborg, University of Gothenburg, Kapitel i bok 2016
Kapitel i bok

Det nya biblioteket angår hela Göteborg
Daniel Berg, Cecilia Lindhé , Jonathan Palmblad, Barbro Wallgren Hemlin
GU Journalen, Artikel i övriga tidskrifter 2016
Artikel i övriga tidskrifter

Diversity, identity, inclusion.
Anders Jormin
Key note AEC conference, Göteborg, 11 november 2016, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2016
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

To listen with your body
Pernilla Ahlstrand
BUKS– Tidsskrift for Børne- og Ungdomskultur, Artikel i övriga tidskrifter 2016
Artikel i övriga tidskrifter

Visar 1 - 10 av 648

Sidansvarig: Tobias Egle|Sidan uppdaterades: 2016-04-27
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?