Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Studievägledning

Mycket grundinformation om våra utbildningar får du på hemsidorna.
Vill du veta mer, kontakta utbildningsexpeditionen eller någon av enhetscheferna eller programansvariga.
Sista ansökningsdag för alla våra utbildningar finner du på sidan
Antagning till utbildningarna.

Utbildningsexpedition

Besökstid och telefontid: måndag-tisdag samt torsdag kl 10-12.30
Tel: 031-786 40 20
E-post: utbildningsexpedition@hsm.gu.se

Enhetschefer och programansvariga

Enheten för pedagogik

Tf enhetschef: Petra Frank, petra.frank@hsm.gu.se
Ämnesföreträdare: Monica Lindgren, monica.lindgren@hsm.gu.se
Programansvariga:
Ämneslärarprogram, dans: vakant
Ämneslärarprogram, musik: Maria Larsson, maria.larsson@hsm.gu.se
Ämneslärarprogram, teater: Pernilla Ahlstrand, pernilla.ahlstrand@hsm.gu.se
Musik för grundlärare och utbildningsvetenskaplig kärna (UVK): Jörgen Berg, jorgen.berg@hsm.gu.se
Förskollärarprogrammet: Bengt Jönsson, bengt.jonsson@hsm.gu.se

Enheten för scenkonst

Enhetschef: Catharina Bergil, catharina.bergil@hsm.gu.se
Ämnesföreträdare: Cecilia Lagerström, cecilia.lagerstrom@hsm.gu.se
Programansvariga:
Kandidatprogram musikal: Nina Norblad, nina.norblad@hsm.gu.se
Kandidatprgoram opera: Monica Danielson, monica.danielson@hsm.gu.se
Kandidatprogram skådespeleri: Peter Melin, peter.melin@hsm.gu.se
Masterprogram Contemporary Performative Arts: Henrik Andersson, henrik.andersson@hsm.gu.se
Masterprogram musikdramatik: Henrik Andersson, henrik.andersson@hsm.gu.se
Masterprogram teater, fördjupad skådespeleri: Henrik Andersson, henrik.andersson@hsm.gu.se
Koordinator: Madeleine von Liewen Wistrand, madeleine.von.liewen.wistrand@hsm.gu.se

Enheten för musik – inriktning världsmusik, improvisation, individuell, komposition, musik- och ljudproduktion

Enhetschef: Thomas Jäderlund, thomas.jaderlund@hsm.gu.se
Ämnesföreträdare: Maria Bania, maria.bania@hsm.gu.se
Programansvariga: 
Kandidatprogram världsmusik: Jonas Simonson, jonas.simonson@hsm.gu.se
Kandidatprogram improvisation: Thomas Markusson, thomas.markusson@hsm.gu.se
Kandidatprogram individuell inriktning: Erik Jonasson, erik.jonasson@hsm.gu.se
Kandidatprogram komposition: vakant
Kandidatprogram musik- och ljudproduktion: Erik Jonasson, erik.jonasson@hsm.gu.se
Masterprogram folk- och världsmusik: Jonas Simonson, jonas.simonson@hsm.gu.se
Masterprogram improvisation: Thomas Markusson, thomas.markusson@hsm.gu.se
Masterprogram improvisation: Den komponerande musikern (NoCoM): Thomas Markusson, thomas.markusson@hsm.gu.se
Masterprogram komposition: vakant

Enheten för musik – inriktning klassisk, kyrkomusik

Enhetschef: Anders Köllerström, anders.kollerstrom@hsm.gu.se
Ämnesföreträdare: Maria Bania, maria.bania@hsm.gu.se
Programansvariga:
Kandidatprogram klassisk inriktning: Maria Wigander, maria.wigander@hsm.gu.se
Kandidatprogram kyrkomusik: Christina Ekström, christina.ekstrom@hsm.gu.se
Magisterprogram kördirigering: Christina Ekström, christina.ekstrom@hsm.gu.se
Masterprogram orgel med relaterade klaverinstrument: Christina Ekström, christina.ekstrom@hsm.gu.se
Masterprogram i symfoniskt orkesterspel: Maria Wigander, maria.wigander@hsm.gu.se

Forskning och forskarutbildning

Viceprefekt forskning och forskarutbildning: Per Anders Nilsson, pan@hsm.gu.se

Forskarutbildningsansvariga:
Monica Lindgren (ansvarig för musikpedagogik samt estetiska uttrycksformer med inriktning mot utbildningsvetenskap), monica.lindgren@hsm.gu.se
Joel Speerstra (ansvarig för musikalisk gestaltning samt scenisk gestaltning), joel.speerstra@hsm.gu.se

Forskningssamordnare och studierektor för forskarutbildningen: Anders Carlsson, anders.carlsson@hsm.gu.se

Fristående och valbara kurser

Koordinator: Adam Lindgren, adam.lindgren@hsm.gu.se

Sidansvarig: Tobias Egle|Sidan uppdaterades: 2017-06-28
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?